Termoplastik malzemelerin birleştirme işlemlerinde kaynak parametrelerinin etkisi ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Effect of welding parametres on jooning process of thermoplastic materials and determination of machanical properties
- Tez No: 343775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, termoplastik özelliğe sahip olan polipropilen malzemelerden imal edilmiş olan ürünler sıcak eleman kaynağı (hot plate) yöntemi kullanılarak farklı parametreler (55 ? 65 - 75 Bar) basınç dahilinde birleştirilmiş ve birleştirmelerin mekanik özellikleri test edilmiştir. Elde edilen numunelere sızdırmazlık, basınç ve çekme testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar kullanılan parametreler dikkate alınarak irdelenmiş ve en ideal parametrelerin belirlenmesine çalışılmıştır. Birleştirme işlemi 65 bar basınç ile gerçekleştirilen numunelerin diğer basınçlara göre (55 ? 75) daha iyi olduğu yapılan patlatma testlerinden anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the products made out of polipropilen material having thermoplastic properties, different parameters were combined within (55 -65- 75 bar) pressure, by using hot plate method and the mechanical prpperties of these combinations were tested. The tests of imperviousness, pressure and pulling were conducted to the samples. The results were evaluated by taking the used parameters into account and the ideal parameters were tried to be found. The samples, the combination of which was made by using 65 bar pressure, turned out to be better than the other pressures (55 ? 75), as a result of the blow up tests.