Elektrikli araçların dağıtılmış enerji üretim ve depolama sistemi olarak değerlendirilmesi
Evaluation of electric vehicles as distributed energy generation and storage system
  1. Tez No: 343786
  2. Yazar: İSMAİL VERİM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BORA ACARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde, tüketicilerin beklentileri, gelişen teknoloji ve enerji piyasasındaki yoğun rekabet ile birlikte çok çeşitli enerji kaynaklarının kullanımına ve değerlendirilmesine başlanmıştır. Enerji verimliliğine gösterilen önem ve akıllı şebeke sistemlerinin gelişimi dağıtılmış enerji üretim sistemlerinin gelişim süreçlerine hız kazandırmıştır. Gelecekte günlük yaşamda geniş yer edinmesi öngörülen elektrikli araçların çift yönlü enerji aktarım (G2V/V2G) yetenekleri sayesinde enerji piyasasına çeşitli katkılarda bulunabilecekleri tespit edilmiştir. Bu çalışma ile elektrikli araçların, akıllı şebekelerin yaygınlaşmasına engel olarak görülen ?yedi temel problem? üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu etkilerin değerlendirilerek yönetilebileceği sistemlerden biri olarak ortaya çıkan ?akıllı otopark sistemi? üzerinde ekonomik öngörüler yapılmıştır. Dağıtılmış enerji üretim ve depolama sistemi olarak kullanılabilecek olan elektrikli araçlarla ilgili, MATLAB® yazılımı kullanılarak bir program hazırlanmıştır. Program aracılığıyla elektrikli araçlara hizmet verecek olan örnek bir otoparktaki günlük enerji akışı, araç giriş/çıkışları, işlem hacimleri, brüt ve net kazançlar gibi elektriksel ve ekonomik parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a wide range of energy production systems have been introduced along with the technological developments, high expectations of energy consumers and the intense competition in the energy market. Emerging developments on smart grids and significant importance of energy efficiency have brought acceleration to the developments of distributed generation systems. Electric vehicles offer various contributions and opportunities to the electricity market with their two-way energy flow capabilities. Smart grids have seven widely agreed problems of which prevent their developments. In this study, the effects of electric vehicles on these