3.3 v gerilimde çalışan beyaz eşya kontrol kartı tasarımı
3.3 v electronic control board design for white goods
- Tez No: 343811
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tüketici elektroniğinin ihtiyaçları doğrultusunda gelişen teknoloji ile birlikte devre elemanlarının geometrik olarak küçülmesi daha düşük besleme gerilimlerine olan gereksinimi arttırmıştır. 5 V?luk tasarımlar yerlerini, 3.3 V ve daha düşük besleme gerilimleri ile çalışan tasarımlara bırakmaktadır. 8-bit mikrodenetleyicilerde 3.3 V besleme gerilimine geçiş sürecinin başlaması ile beraber, 3.3 V besleme geriliminin beyaz eşya kontrol kartı tasarımı alanında avantajları, dezavantajları, maliyet ve güç tüketimi konuları üzerine çalışılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında 3.3 V besleme gerilimi ile çalışan prototip fırın kontrol kartı tasarımı yapılmış, süreç boyunca yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar donanım tasarımı, güç analizi, maliyet analizi gibi başlıklarda incelenmiş ve 5 V?luk tasarımlar ile karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak 3.3 V besleme geriliminde çalışan kontrol kartlarının tasarımında kullanılması muhtemel donanım blokları (beyaz LED sürme devresi, 5 V ve 3.3 V tasarımlar arası haberleşme devreleri gibi) incelenmiş, 3.3 V tasarımda karşılaşılabilecek problemler ve çözümleri üzerine araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan çalışmaların detaylarının ve sonuçlarının yer aldığı bu tez çalışması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The necessity of lower supply voltage is increasing since the electronic components are getting geometrically smaller in accordance with the developments on consumer electronics area. 3.3 V and lower operating voltages are replacing the standard 5 V designs. It has been necessary to research about advantages, disadvantages, cost, power consumption etc. in electronic control board design for white goods, since the transition period for 3.3 V supply voltage started. In this thesis, an electronic oven control board whose operating voltage is 3.3 V was designed as a prototype, and results of the process were discussed and compared to 5 V design under the headings of hardware design, power analysis and cost analysis. Additionally, the other hardware blocks (white led driver circuit, communication circuits between 5 V and 3.3 V design) that can be used in 3.3 V design were analyzed and problems that can occur in 3.3 V design and their solutions were investigated. Consequently, this thesis report which includes the details and results of the study has been presented.