Hypocrea Jecorina saf kültüründen glutamat oksidaz enziminin üretimi
Glutamate oxidase enzyme production from Hypocrea Jecorina pure culture
- Tez No: 343830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
L-Glutamat oksidaz( L-glutamat Oksidaz EC 1.4.3.11), L-Glutamatı alfa ketoglutarat ve amonyum iyonuna dönüştüren reaksiyonu katalizleyen önemli bir enzimdir. Azot metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Son yıllarda bu enzime olan ilgi terapötik açıdan karaciğer ve kalp hastalıklarındaki etkilerinin incelenmesi bu enzimin aktivitesine dayandırılmaktadır. Ayrıca hazır gıdalardaki mono sodyum glutamat içeriğinin iler ki yaşlarda Alzheimer hastalığını tetiklediği göz önünde bulunursa glutamat oksidazın aktivitesinin incelenip biyosensör üretimine ışık tutması büyük önem arz etmektedir. Glutamat oksidaz aktivitesi yaygın olarak bitkilerde, hayvansal dokularda, bakteri, maya ve küfleri kapsayan mikroorganizmalarda gözlemlenmiştir. Hypocrea Jecorina saf kültüründen glutamat oksidaz enziminin mikrobiyal olarak üretimi, üretilen enzimin optimum koşullarının belirlenmesi ve kinetik parametrelerinin hesaplanması hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen glutamat oksidaz enziminin optimum pH değeri 8.5 ve optimum sıcaklığı 37 - 40oC olarak bulunmuştur. Ayrıca üretilen glutamat oksidaz enziminin termal kararlılığı ve depolama kararlılığının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hypocrea Jecorina saf kültüründen üretilen enzimin kinetik parametreleri olan Km ve Vmax değerleri Lineaweaver-Burk grafiği çizilerek sırasıyla Km değeri 2.58mM ve Vmax değeri 83.33 U/mgprotein olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
L-glutamate oxidase (L-glutamate oxidase EC 1.4.3.11)is the important enzyme that catalyzes the deamination of L-glutamate to alpha - ketoglutarate and ammonium ions. It has an important role in the nitrogen metabolism. Recently, L-glutamate oxidase has received much attention with respect to its therapeutic and industrial applications . Therapeutically in many of liver and heart diseases effects in metabolism are effected with this enzyme activities. Also in mass food production industry the content of mono sodium glutamate (MSG) had very important role in Alzheimer diseases. In this case to analysing the amount of MSG with this enzyme's activity and for biosensor research this study is highlighted. Glutamate oxidase activity is widely distributed in plants , animal tissues and microorganisms including bacteria, yeast and fungi. It has aimed that microbial production of L-glutamate oxidase enzyme from Hypocrea jecorina pure culture, determination of optimum conditions and calculation of kinetic parameters of these produced enzymes. As a result of work, it was determined optimum pH value as 8.5 and optimum temperature as 37-40oC for L-glutamate oxidase enzyme produced microorganism. Km and Vmax values, the kinetic parameters of enzyme produced Hypocrea jecorina pure culture , was determined as 2.58 mM, Km value and, 83.33 U/mg protein of Vmax value by plotted Lineawaever-Burk graph, respectively. In addition, thermal and storage stability of L-glutamate oxidase enzyme produced from microorganism specy was determined as very high.