Poli(vinil asetat-ko-dioktil maleat) kompozit latekslerinin hazırlanması, yapışma ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Preparation of poli(vinyl acetate-co-dioctyl maleate) composite latexes, investigation of their adhesive and physical properties
- Tez No: 343867
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Basınca duyarlı yapıştırıcı olarak kullanımlarının araştırılması için su bazlı poli(vinil asetat-ko-dioktil maleat) (VAc-ko-DOM) lateksleri yarı kesikli emülsiyon polimerizasyon prosesi ile beş farklı monomer oranında sentezlendi. Monomer oranının, elde edilen kopolimer latekslere ve bunların filmleri üzerine yarattığı etkiyi ortaya koyabilmek için farklı karakterizasyon yöntemleri uygulandı. VAc-ko-DOM latekslerinin fiziksel ve yapışma özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla, silika tanecikleri kopolimer latekslere 5 farklı oranda direkt karıştırma yöntemi ile ilave edildi. Silika içeriğinin, tanecik boyutu ve tanecik boyut dağılımı ile viskozite, zeta potansiyel ve yüzey gerilim üzerine etkileri incelendi. Kompozit latekslerin filmleri FTIR, DSC ve goniometre cihazları kullanılarak karakterize edildi. Karakterizasyon sonuçları farklı silika oranlarında anorganik tanecik içeren kompozitlerde homojen yapının sağlandığını gösterdi. Kompozit latekslerin yapışma özelliklerini belirlemek amacıyla 180? soyulma ve loop tack testleri uygulandı. Elde edilen test sonuçlarına göre silikanın kompozit yapıdaki oranının artmasının latekslerin yapışma özelliklerini iyileştirdiği ve yapışma mukavemetini arttırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Water-based poly (vinyl acetate-co-dioctyl maleate) (VAc-co-DOM) latexes were synthesized by semi-batch emulsion polymerization process in five different monomer ratios to investigate for using as pressure-sensitive adhesive. To determine the effect of different monomer ratio on the resulting copolymer latexes and their films different characterization methods were applied. Silica particles were added in VAc-co-DOM latexes in five different ratios with direct mixing method to improve physical and adhesive properties of these latexes. The effect of silica filler content on the particle size and particle size distribution, viscosity, zeta potential and surface tension was investigated. Composite latex films were characterized by using FTIR, DSC and goniometer. The results of characterization showed that composites which contain different ratios of inorganic particle, silica, are homogeneous structure. In order to determine the adhesive properties of the composite latexes, 180 ?peel test and loop tack test were applied. It was determined that increasing silica content in composite latexes improve the adhesive properties and increase the adhesion strength of these latexes.