Bir servisli paralel makinelerde çizelgeleme probleminin genetik algoritma ile çözümü
Single server parallel machine scheduling problem with genetic algorithm
- Tez No: 343914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KÜRŞAD TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada işlerin hazırlık sürelerinin tek bir servis tarafından sağlandığı ve sıra bağımlı hazırlık sürelerinin mevcut olduğu bir paralel makine çizelgeleme problemine genetik algoritma kullanılarak çözüm getirilmektedir. Problemde tamamlanma zamanının en küçüklenmesi amaçlanmaktadır. Örnek bir problem kullanılarak çözüm aranmış ve genel çözümler için bir genetik algoritma ortaya koyulmuştur. Algoritma rastgele oluşturulan verilerle test edilmiştir. Hesaplanan sonuçlar genetik algoritmanın etkin bir şekilde çalıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a scheduling problem on parallel machines which has sequence-dependent setup times and the setup operations are performed by a single server. The main purpose is to get minimum makespan of schedule. It is experienced with a simple problem then for the general situations, a hybrid genetic algorithm is developed to solve the problem. The algorithm is examined by random data sets. Consequently, the results of experiments introduced that the genetic algorithm is effective.