Metal içerikli yeni tek kristal sentezi, kristal yapısının analizi ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of a new metallic single crystal, analysis of its crystal structure and investigation on its some physical properties
- Tez No: 343915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUTALMIŞ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, X-Işınları ve kristalografik temel bilgiler verilmiş, Tek Kristal X-Işınları Difraktometresi'ni oluşturan kısımlar açıklanmış ve kırınım şiddet verilerinin toplanması öncesi ve sonrası basamakları açıklanmıştır. Tek kristal özelliğine sahip [Fe(C9H8NO2)2]BF4.3H2O kristali sentezlenmiş ve tek kristal difraktometresinden sağlanan x-ışınları kırınım şiddet verileri yardımı ile incelenmiştir. Bu şiddet verilerinin toplanması işlemleri de açıklanmıştır.Sentezlenmiş olan tek kristalin yapısı doğrudan yöntemleri içeren SHELXS-97 ve SHELXL-97 bilgisayar programları kullanılarak çözümlenmiş ve arıtılmıştır.Numune [Fe(C9H8NO2)2]BF4.3H2O tek kristali için; bağ uzunlukları ve açıları hesaplanmış ve sonra uluslar arası literatürde bulunan benzer yapılardaki değerlerle karşılaştırılmıştır. Hesaplanan bu sonuçların literatürle uyum içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.[Fe(C9H8NO2)2]BF4.3H2O tek kristaline ait fotoiletkenlik ölçümleri yapılmış ve uluslar arası literatürdeki benzerleri ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about X-ray and crystallographic basis have been represented. The parts which constitute Single Crystal X-ray Diffractometer have been explained and steps in data collection including not only before measurement but also after measurement have been investigated. A single crystal [Fe(C9H8NO2)2]BF4.3H2O has been synthesized and examined by using the X-ray diffraction intensities obtained from single x-ray diffractometer. The processes in collection of diffraction intensities have also been explained.The structure of synthesized single crystal has been solved and then refined by using computer programs SHELXS-97 and SHELXL-97 including direct methods.For the sample [Fe(C9H8NO2)2]BF4.3H2O single crystal, bond lengths and angles have been calculated and then compared to the values of the similar structures in the literature. It has been confirmed that calculated values are compatible and in a good agreement with the literature.The photoconductive properties of [Fe(C9H8NO2)2]BF4.3H2O single crystal have been measured experimentally. It has been confirmed that measured values are compatible and in a good agreement with the literature.