3-boyutlu öklid ve 3-boyutlu minkowski uzaylarında gauss dönüşümü noktasal 1-tipli olan dönel yüzeyler üzerine
On rotation surfaces with pointwise 1-type gauss map in euclidean 3-space and minkowski 3-space
  1. Tez No: 343917
  2. Yazar: AYHATUN SEVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde Öklid ve yarı-Öklidyen uzaylar tanıtılarak bu uzaylarda yüzeyler ve yüzeylerin geometrisi için gerekli kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde Öklid 3-Uzayında Gauss dönüşümü noktasal 1-tipli olan dönel yüzeyler incelenmiştir.Dördüncü bölümde Minkowski 3- uzayında Gauss dönüşümü noktasal 1-tipli olan dönel yüzeyler incelenmiştir.Beşinci bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapter. The first chapter is reserved for introduction.In the second chapter, we introduce the spaces Euclidean and Minkowski. Then we give some notion related with the geometry of surfaces in Euclidean 3-space as well as in Minkowski 3-space.In the third chapter, the rotation surfaces with pointwise 1-type Gauss map are investigated in Euclidean 3-space.In the fourth chapter, the rotation surfaces with pointwise 1-type Gauss map are investigated in Minkowski 3-space.The fifth chapter is reserved for discussion and conclusion.