Faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir konaklama işletmesinde uygulaması
Activity-based costing and apracticein aaccommodation company
  1. Tez No: 443572
  2. Yazar: REFAİ BAŞDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bugünün küreselleşen dünyasında işletmelerin maliyet yapılarında önemli değişimleryaşanmaktadır. Yaşanan bu değişimler işletmeleri ürettikleri ürün/hizmetlerin maliyetlerini daha gerçekçi hesaplama zorunluluğu ile karşı karşıya bırakmıştır. Gelenekselmaliyetleme yöntemleri işletmelerin doğru maliyet bilgisi ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Bundan dolayı işletmeler ürün/hizmet maliyetlerini doğru hesaplayacak maliyetleme yöntemleri arayışı içindedirler. Bu arayışlar neticesinde geliştirilen çağdaş maliyetleme yöntemlerinden biri Faaliyet Tabanlı Maliyetleme yöntemi olmuştur. Faaliyet Tabanlı Maliyetleme yöntemi bugünün maliyetleme problemlerininçözümünde başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle birçok çalışmaya konu olmasınarağmen henüz işletmelerde kullanılabilecek ortak bir Faaliyet Tabanlı Maliyetleme modeli oluşturulamamıştır. Bu nedenlefarklı Faaliyet Tabanlı Maliyetleme uygulamalarının yapılmasına ihtiyaç olduğu görüşü yaygındır.Çalışmada Faaliyet Tabanlı Maliyetleme yöntemininbir konaklama işletmesinde uygulama örneğine ver verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant changes have been taking place in today's globalized business cost structure in the world. These changes make the businesses face compulsory of more realistic calculation of the costs of their products/services. Traditional costing methods can not meet the business needs of accurate cost information. Therefore, the businesses are in pursuit of new costing methods to to calculate the true costs of their products/services. One of the modern costing methods developed in this process is Activity Based Costing. Although Activity Based Costing has become an issue for lots of studies because it has supplied successful results to solve today's costing problems; a common Activity Based Costing model that can be used in business has not been formed yet. Therefore, the notion that some different Activity-Based Costing practices should be done is a common thinking. In the study, there is an practice example of Activity-Based Costing method in an accommodation company.