Proton hızlandırıcılarının uygulama alanları ve türk hızlandırıcı merkezi (THM)'nde radyozizotop üretim potonsiyielinin araştırılması
Application field of proton accelerators and investigation of production potential of radioisotope in türkish accelerator center(TAC)
- Tez No: 343942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde kurulma çalışmaları devam eden Türk Hızlandırıcı Merkezi genel hatlarıyla tanıtıldı. Bu merkezin bir parçası olan proton hızlandırıcı tesisinde üretilebilecek radyoizotop potansiyeli araştırıldı. 30 MeV' den büyük enerjili protonlar kullanılarak üretilebilecek radyoizotoplar belirlendi. Bu radyoizotopların üretimi için gerekli en uygun proton enerji aralıkları ise denge öncesi nükleer modelleri kullanan bilgisayar programları ile tespit edildi. Bu çalışmada hesaplanan tesir kesitleri, literatürden alınan deneysel tesir kesiti verileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkish Accelerator Center whose establishment has been ongoing in our country was introduced. Potential of radioisotopes production in Proton Accelerator Facility, a part of this center, was investigated. Radioisotopes which can be produced by using high energy protons above 30 MeV were determined. The optimum proton energy ranges necessary for the production of these radioisotopes, were determined with the computer programs using nuclear pre-equilibrium models. The calculated cross sections in this study were compared with the experimental cross section data taken from the literature.