Fe-%30Ni-%2,6Mo-%XPd alaşımlarında martensitik faz dönüşümlerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Physical properties of martensitic phase transformations in Fe-%30Ni-%2.6Mo-XPd alloys
  1. Tez No: 343957
  2. Yazar: NEŞET GÜLENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Fe-%30Ni-%2,6Mo-XPd (X=0.8, 1.8) alaşımında gözlenenen atermal ve deformasyon etkili martensitik faz dönüşümlerinin morfolojik, kristallografik ve manyetik özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak araştırıldı. Fe-%30Ni-%2,6Mo-XPd alaşımlarında martensite yapılarının oluşum şeklinin alaşım içerisindeki Paladyum(Pd) oranına bağlı olduğu, Fe-%30Ni-%2,6Mo-0.8Pd alaşımında atermal olarak martensite yapılar oluşurken Fe-%30Ni-%2,6Mo-1.8Pd alaşımında martensite yapılarının zor uygulanma sonucu oluştuğu gözlemlenmiştir. Oluşan martensitelerin mikroyapısı Taramalı Elektron Mikroskobu(SEM) kullanılarak incelenmiştir.Fe-%30Ni-%2,6Mo-XPd alaşımında alaşım içerisindeki paladyum elementinin miktarının artması ile tane boyutunun büyüdüğü ve martensite yapıların oluşumunun zorlaştığı ilk olarak gösterilmiştir. Fe-%30Ni-%2,6Mo-XPd alaşımının manyetik özellikleri mössbauher spektrometresi yoluyla araştırılmış ve austenite faz içerisinde oluşan atemal martensite faz ile zor etkili martensite fazın hacim yüzdeleri bulunmuş, austenite fazın paramanyetik, martensite fazın ferromanyetik veya antiferromanyetik olduğu açığa çıkarılmıştır. DSC yöntemiyle incelenen Fe-%30Ni-%2,6Mo-0,8Pd alaşımının Ms ve As sıcaklıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphologic, thermal, magnetic and crystallographic properties of the athermal and deformation induced martensitic transformations, observing in Fe-%30Ni-%2,6Mo-XPd (X=0.8, 1.8) alloys, have been investigated by using different physical characterisation methods respectively. A result of the study is that, the characteristic of transformation depends on the rate of palladium in the alloys. While transformation in Fe-%30Ni-%2,6Mo-0.8Pd alloy is occuring athermally, Fe-%30Ni-%2,6Mo-1.8Pd can only transform by inducing deformation. Microstucture of martensite structures in this alloy was investigated by scanning electron microscope (SEM).By the increasing rate of palladium(Pd) in Fe-%30Ni-%2.6Mo-XPd alloy, it is observed that the grain size increace and formation of martensitic structures is getting more diffucult. Mössbauer spectroscopy was used to determine volume fraction of athermal and stress-induced martensites formed in austenite phase and is found that while austenite phase has paramagnetic property, martensitic phase shows ferromagnetic or antiferromagnetic behaviour. By DSC methode Ms and As temperatures of Fe-%30Ni-%2,6Mo-0,8Pd alloy are found.