Sepiyolitin gazbeton özelliklerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of sepiolite on the properties of the autoclaved aerated concrete
  1. Tez No: 344005
  2. Yazar: MUSA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gazbeton ince öğütülmüş silisli bir agrega ve inorganik bir bağlayıcı madde (kireç ve/veya çimento) ile hazırlanan karışımın gözenek oluşturucu bir madde ilavesi ile hafifletilmesi ve buhar kürü ile sertleştirilmesi ile elde edilen gözenekli hafif betondur.Bu çalışmada; gazbeton üretiminde hammadde olarak, kuvars kumu yerine kullanılan sepiyolitin gazbeton üzerindeki basınç dayanımı, kuru yoğunluk değeri, rutubet muhtevası değeri ve ısıl iletkenlik değerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, duvar elamanı olarak kullanılan ve ticari olarak üretimi yapılan G2/04 (Birim Hacim Ağırlığı400 kg/m3, Isı İletim Kat Sayısı 0,11-0,013 W/mK ve Basınç Dayanımı 2,5 N/mm2) sınıfı gazbeton üretimi baz alınarak, Dolsan Madencilik 'ten alınan sepiyolitin, hammadde olarak kullanılan kuvarsit yerine %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında ikame edilerek gazbeton örnekleri üretilmiştir. Yapılan numuneler 60 ºC sıcaklıkta 4 saat buhar küründe bekletildikten sonra 180 ºC'de 11 bar basınçta 6,5 saat otoklavda küre tabi tutulmuştur. Üretilen örneklerin basınç dayanımı, kuru yoğunluk değeri, rutubet muhtevası değeri ve ısıl iletkenlik değeri belirlenmiştir.Sonuç olarak, gazbetona kuvars yerine sepiyolit ikamesinde optimum oranın %10 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The autoclaved aerated concrete is a porous concrete which is obtained from a mixture composed of fine pulverized silicated aggregate and inorganic binding material (lime and/or cement) and produced by lightening the mixture with a substance causing production pores and hardening it with steam curing.In this study, the effect of the addition of sepiolite used as a raw material in the production of autoclaved aerated concrete on the compressive strength, dry density, moisture content and thermal conductivity values of the aerated concrete was investigated. In the study, the samples of autoclaved aerated concrete were produced by the addition of the sepiolite obtained from Dolsan Madencilik as a raw material instead of quartzite by the ratio of %5, %10, %15, %20 and %25 based on the production of autoclaved aerated concrete in the class of G2/04 (Maximum Gross Density-dry400 kg/m3 , Thermal Conductivity 0,11-0,013 W/mK ve Average Compressive Strenght 2,5 N/mm2 ) which is used as a wall member and produced commercially. The produced samples were subjected to curing in autoclave at 180 ºC and under the pressure of 11 bars for a 6,5 hrs after steam curing at 60 ºC for 4 hrs. Then, the compressive strength, dry density, moisture content and thermal conductivity values of these samples were determined.As a result, the replacement of sepiolite instead of quartzite at the production of autoclaved aerated concrete, the optimum ratio is determined as %10.