Fe-%16Mn-%4Si alaşımında martensitik dönüşümlere bağlı olarak manyetik özelliklerin incelenmesi
Investigation of the magnetic properties depending on the martensitic transformations in Fe-%16Mn-%4Si alloy
- Tez No: 344008
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Fe?%16Mn?%4Si alaşımında termal ve zor etkili martensitik dönüşümün mikro yapısı, kristalografisi ve manyetik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ve Mössbauer spektrometresi kullanılarak incelendi. Fe?%16Mn?%4Si alaşımında termal etki sonucunda ? (f.c.c.) ? ? (h.c.p.) martensitik dönüşümünün meydana geldiği gözlendi. Bu dönüşümde soğutma hızının etkisi incelendi. ? (f.c.c.) ? ? (h.c.p.) martensitik dönüşümü için dönme bağımlılığı, {111}? || {0001}? , [110]? || [2 0]? olarak elde edildi. Bu dönme bağımlılığının Shoji-Nishiyama dönme bağımlılığına uyduğu gözlendi. Elde edilen kırınım deseni ve indis diyagramı kullanılarak örgü sabitleri hesaplandı ve sonuçların literatürle uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the microstructure, crystallographic and magnetic properties of the thermally and strain induced martensitic transformation in Fe?%16Mn?%4Si alloy have been investigated by using the scanning electron microscope (SEM), the transmission electron microscope (TEM) and the Mössbauer spectrometer. It has been observed that the ? (f.c.c.) ? ? (h.c.p.) martensitic transformation occured with thermally-induced in Fe?%16Mn?%4Si alloy. The effect of cooling rate has also been investigated on this transformation. The orientation relationship for ? (f.c.c.) ? ? (h.c.p.) martensitic transformation has been determined as {111}? || {0001}? , [110]? || [2 0]? which corresponds to the Shoji-Nishiyama orientation relationship. The lattice parameters have iv been calculated by using the diffraction pattern and indices diagram and it has been seen that the results are agreement with literature.