Yataklarda aşınma problemleri
The Wear problems in the bearings
- Tez No: 34401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURKAY ALPINAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
y. ÖZET Bu çalışmaya, oluşturulacak olan yapılara büyük sınırlamalar getiren aşınmanın genel tanımı ile giriş yapılmıştır. Daha sonra, dinamik aşınmanın analtik incelenmesine yer verilmiştir. Bir sonraki bölümde ise, görev üstlenecek metal parçalarında veya malzemelerinde meydana gelen aşınma ve hasarın ölçülmesi, malzemelerin tahmini çalışma performanslarının elde edilmesi için yapılan aşınma testlerinin amacı ve bazı laborotuvar testleri incelenmiştir. Ayrıca aşınma dayanımı etkileyen faktörlere, bir bölüm halinde yer verilmiştir. Bundan sonraki bölümde ise günümüzde yatak malzemesi olarak kullanılan malzeme gruplarından bahsedilip, yatak malzemelerinden istenen özellikler ve yatak malzemesi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Son olarak, yataklarda oluşan aşınma tipleri incelenmiştir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE WEAR PROBLEMS İN THE BEARINGS Entered to this study by giving the wear defînation And then, an analytical model for dynamic wear is placed in a section At the next section, the measurement of the wear in the metarial which is to be work under the frame and some wear tests' puıposses and some laboratory tests which are used for to understand of the expected working peformans of the materials are examined. Also a section is given for some characteristic which effect the wear strenght After this section, the bearing materials which have been commenly using, the expected materials features and some important points in chosing the right bearing materials are presented. At last, the wear forms are examined. 55