Ç 1040 çeliklerinde ısıl işlem ve kaynağın mekanik özelliklerine olan etkilerinin incelenmesierinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of the aisi 1040 steel on the effects of the heat treatment and welding
- Tez No: 344010
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZUN, PROF. DR. NECİP CAMUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tez kapsamında, çeliğin mekanik özelliklerinin oldukça değişmesini sağlayan ve ısı girdisi gerektiren ısıl işlem ve kaynak parametreleri incelenmiştir. Kuramsal temeller olarak çelik çeşitleri, alaşım elementleri ve meydana getirdiği etkiler, ısıl işlemi, kaynağı, kaynağa uygunluğu kaynak methodları ve meydana gelen dönüşümler incelenmiştir. Literatür çalışması olarak da özellikle alaşımsız çeliklerin ısıl işlem ve kaynak parametrelerine yönelik makaleler incelenmiştir. Deneysel çalışma olarak da orta karbonlu bir çelik olan Ç1040 çeliğinin kaynaksız, gazaltı kaynaklı ve elektrot kaynaklı olarak ayrı ayrı numuneler halinde çeşitli tavlamalara tam tavlama, normalizasyon, gerilme giderme tavına tabii tutulacak ve bazı numunelerde suda soğutularak martenzit dönüşümü gerçekleştirecek şekilde ısıl işlemi yapılmış, ayrıca bazı numuneler ise martenzit dönüşümü gerçekleştirilip menevişleme ısıl işlemi yapılacak ve bazı numuneler de östenitleme sonucunda yağda soğutularak orta derece sertlik alabilecek bir soğutma uygulanmıştır. Bir kısmı kaynaksız olan diğer kısmı da önce kaynak yapılan numunelere sonra ısıl işlem uygulandıktan sonra her ısıl işlem için ayrı ayrı çekme, eğme, çentik darbe, mikroyapı ve sertlik testleri yapılmıştır. Farklı ısıl işlem sonucunda kaynaksız, gazaltı kaynaklı ve elektrot kaynaklı orta karbonlu çelikte elde edilen mekanik özellikler ve mikroyapılar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the master thesis, investigation studies have done about heat treatment and welding of the steel which needs heat input and changes the mechanical properties of the steel. In the research studies, different kind of steels, alloying elements and it?s effect on steel, heat treatment, welding, suitability of the welding, methods of welding and transformations have examined. In the literature survey journals related to heat treatment and welding parameters especially on medium carbon steels have analyzed. In the experimental studies, medium C steel 1040 has used. Experimental studies on the 1040 steel with gas metals arc welded, consumable electrode arc welded and specimens non welded has used for several heat treatment operations. After welding processes on the specified specimens has used for full annealing, normalizing, stress reliving process and some specimens quenching process by quenching in the water which results in martensitic transformation have done. In addition to the specified processes above, some of the specimen after completing the martensitic transformation has exposed to the tempering process and some of them has austenized oil quenched to get moderately hardness value. After heat treatment to the welded and not welded specimens microstructure evaluations and mechanical tests which are tensile, bending, impact and hardness test has done. Mechanical tests and microstructure results have evaluated and compared that some has non welded, whereas some has gas metal arc welded and some has consumable electrode arc welded which the different heat treatment processes has applied.