4-boyutlu 2-ındeksli yarı öklidyen uzayda pseudo null ve partıally null rektifiyen eğrilerin karakterizasyonları
Characterizations of pseudo null and partially null rectifiying curves in 4 dimensional semi-euclidian space with indeks 2
  1. Tez No: 344028
  2. Yazar: NİHAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır.İkinci bölümde yarı-Öklidyen uzaylar tanıtılarak bu uzaylarda pseudo null ve partially null eğriler ve bu eğrilerin geometrik özellikleri tanıtılmıştır.Üçüncü bölümde Minkowski uzay zamanda pseudo null ve partially null rektifiyen eğrilerin sınıflandırılması verilmiştir.Dördüncü bölümde 4-boyutlu, 2- indeksli yarı-Öklidyen uzayda pseudo null ve partially null eğrilerin rektifiyen eğri olma şartları elde edilmiştir.Beşinci bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapter. The first chapter is reserved for introduction.In the second chapter, the notion of semi-Euclidean space and its properties are given.In the third chapter, Characterizations of pseudo null and partially null curves in Minkowski space time are given.In the fourth chapter, we give some characterizations of pseudo null and partially null curves to be a rectifying curve in the semi-Euclidean space