Beş boyutlu Ising modelinde düzen parametresi ihtimaliyet dağılımı için sonlu örgü ölçekleme bağıntısı
The finite-size scaling relation for the order-parameter probability distribution of the five-dimensional ising model
  1. Tez No: 344031
  2. Yazar: HİLAL KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
En yakın komşu etkileşmeli beş boyutlu Ising modelin doğrusal boyutu L= 4, 6, 8, 10 ve 12 olan periyodik sınır şartlı örgülerde ve sonsuz örgü kritik sıcaklığı yakınında üç ?bit?li demonlar kullanılarak Creutz ?cellular automaton?ında simülasyonları yapılmıştır. Sonsuz örgü kritik sıcaklık değeri sonlu örgü ölçekleme bağıntısı kullanılarak simülasyon sonuçlarından elde edilmiştir. Diğer taraftan beş boyutlu Ising modelin düzen parametresi olasılık dağılımları kritik sıcaklıkta hesaplanmıştır. Düzen parametresi olasılık dağılımı için sonlu örgü ölçekleme ilişkisi Creutz Cellular Automaton simülasyonları ile test edilmiş ve nümerik olarak doğrulanmıştır. Analitik olasılık fonksiyonlarının sabitleri kritik noktada sayısal olarak oluşturulan olasılık fonksiyonuna fit edilerek elde edilmiştir. Büyük örgü değerlerinde analitik olasılık fonksiyonu evrensel bir biçime sahiptir.
Özet (Çeviri)
The five dimensional Ising model with nearest-neighbor pair interactions is simulated on the Creutz cellular automaton by using three bit demons near the infinite-lattice critical temperature with the linear dimensions L= 4, 6, 8, 10, and 12. The critical temperature value of infinitive lattice is obtained from the results of simulations by using finite-size scaling relation. On the other hand the order parameter probability distribution for five dimensional Ising Model are calculated at the critical temperature. The finite size scaling relation for the order parameter probability distiribution is tested and verified nümerically by the Creutz Cellular Automaton simulation. The constants of the analytical function are estimated by fitting it to probability function obtained numerically at the finite size critical point. For the large finite size, the analytical function is described the universal shape of order parameter probability distiribution function.