Mera ıslahında herbisit ve gübre uygulamaları (Düzce Köprübaşıömerefendi örneği)
Fertilizer and herbicide applications for rangeland rehabilitation (Düzce Köprübaşıömerefendi case study)
- Tez No: 344051
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK KARAGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
2011 - 2012 yıllarında yürütülen bu çalışma ile 2,4-D Amin, azot ve fosforun farklı dozları ile birlikte kombinasyonlarının ot verimi ve kalitesine etkisinin belirlenerek, Düzce Köprübaşıömerefendi ve benzer özellikteki doğal mera alanlarında yapılan ıslah çalışmalarında daha iyi sonuçlara ulaşmak için uygun ıslah yönteminin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma Köprübaşıömerefendi Köyü doğal mera alanında 25 m2 büyüklüğünde parsellerde, tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak, ana parsellerde herbisit, alt parsellerde fosforun dozları, altın altı parsellerde azotun dozları olacak şekilde düzenlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre genel ortalama olarak 4387 kg/ha kuru ot verimi alınırken, ortalama kuru ot, kuru madde, ham protein ve ham kül veriminde 75 kg/ha P2O5+100 kg/ha N uygulaması ile yüksek değerler (sırasıyla 5175,3 kg/ha, 4814,3 kg/ha, 615,1 kg/ha ve 467,8 kg/ha) elde edilmiştir. Denemeden sağlanan genel ortalama olarak ADF oranı %32,40, NDF oranı ise %57,95?tir. Buğdaygil, baklagil ve diğer familyalara ait bitkilerin genel ortalama olarak botanik kompozisyona katılma oranları sırasıyla %76,10, %7,19 ve %16,71 olup, 75 kg/ha P2O5+100 kg/ha N uygulaması ile baklagillerin botanik kompozisyona katılma oranı ortalama %11,2?ye yükselmiştir. 2,4-D Amin uygulaması buğdaygillerin ortalama botanik kompozisyona katılma oranlarını arttırırken, baklagil ve diğer familyalara giren bitkileri azaltmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ot verimi ve kalitesinde yüksek değerlerin elde edilmesi, artan verimle birlikte meranın baskın yabancı otu Ranunculus marginatus d'Urv. var. marginatus d'Urv.?un azalması, verime baklagillerin katılma miktarının artması ve mera alanının sürdürülebilirliği dikkate alındığında 2,4-D Amin uygulaması yapılmadan fosforun 75 kg/ha dozu ile azotun 100 kg/ha dozunun kombine edildiği uygulamanın en uygun ıslah yöntemi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, carried out in 2011 and 2012, it is aimed to find the most efficient rehabilitation method that will bring out better results in the rehabilitation applications made on Köprübaşıömerefendi rangeland and on other natural rangelands having similar characteristics in Düzce, determining the effect of 2,4-D Amine, different amounts of nitrogen and phosphorus combinations on the yield and quality of grass. The study was designed in a way that 25 square meter parcels were assigned to three groups through completely randomized design with three replications. The herbicide was on main parcels, dosages of phosphorous on the sub parcels, and dosages of nitrogen on the sub-sub parcels. According to the study results, a yield of 4387 kg/ha hay was obtained. Furthermore, high average rates of hay, dry substance, crude protein and crude ash yields were obtained from the application of 75 kg/ha P2O5+100 kg/ha N (respectively 5175.3 kg/ha, 4814.3 kg/ha, 615.1 kg/ha ve 467.8 kg/ha). Moreover, the rate of ADF was 32.40% whereas the rate of NDF was 57.95%. Also, the average participation of the plants belonging to the families of wheat and legume and other families in botanical composition was 76.10%, 7.19% and 16.71% respectively. The participation rate of legumes in the botanical composition rose to 11.2% by means of the application of 75 kg/ha P2O5+100 kg/ha N. In the study we found that herbicide implementation increased the participation rate of wheat family in the botanical composition whereas it decreased that of the plants belonging to legume and other families. As a result, the study showed that the application in which 75 kg/ha dosage of phosphorous and 100 kg/ha dosage of nitrogen are combined without 2,4-D Amin is the most efficient rehabilitation method, considering the high rates in grass yield and quality, the decrease in the weed Ranunculus marginatus d'Urv. var. marginatus d'Urv. that is so common in the area, the increase in the participation rate of legumes in the yield, and the sustainability of the rangeland.