Kablosuz algılayıcı ağlar ile hava kirliliği ölçüm ve görüntüleme sistemi uygulaması
Kablosuz algılayıcı ağlar ile hava kirliliği ölçüm ve görüntüleme sistemi uygulaması
- Tez No: 344052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sürekli artan nüfus, sürekli gelişen yaşam alanı ve bilgiye duyulan ihtiyaç, günümüz iletişim teknolojilerinin gelişmesini tetiklemiştir. Önceleri kablolu olarak sağlanan iletişimin yerini giderek kablosuz iletişim almaktadır. Kablosuz iletişim ile beraber kablosuz ağ teknolojileri de ilerlemiştir. Maliyetin yüksek olması sebebi ile öncelikle sadece askeri amaçlarla kullanılan kablosuz ağ teknolojileri maliyetin ucuzlaması ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda artık pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır. Kablosuz Algılayıcı Ağ'lar (KAA) doğa koşullarında kablolu iletişime göre daha uygun olması, güvenilir olması, esnek yapıya sahip olması, düşük maliyet ile çözüm üretmesi, kendi kendine organize olabilmesi, enerjisini ağ içinde dengeli bir şekilde kullanabilmesi ve kurulum kolaylığı sağlaması yaygınlaşmasını kolaylaştırmıştır. KAA amacı bilgiye her an, her yerden kolayca erişilmesini sağlamaktır. Bu işlevi veriyi toplayarak, işleyerek, çözümleyerek ve yayarak yerine getirir. Bu tez çalışmasında KAA'lar ile hava kirliliği ölçüm ve görüntüleme sistemi geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Metan (CH4), karbonmonoksit (CO), izobutan (C4H10), etanol (CH3CH2OH) ve hidrojen (H2) gazlarının yoğunluğunu ölçmek için programlanan algılayıcılar Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi'nde planlanan beş bölgeye yerleştirilmiş ve her bir bölgeden bu gazların yoğunluğu alınmıştır. Alınan bu gaz yoğunluğu değerleri ile hava kirliliği belirlenmiştir. Algılayıcılardan alınan veriler MySql veritabanına aktarılmıştır ve PHP web programlama dili kullanılarak geliştirilen görüntüleme arayüzüne taşınmıştır. Web arayüzünde yer alan harita üzerinden hava kirliliği değişiklikleri anlık olarak izlenebilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today?s communication technologies have been triggered by consistently increasing population, developing life area and the need for information. The place of the communication of yesterday as being cabled is now becoming wireless. Wireless network technologies have been progressed via wireless communication. Wireless network technologies that were used first by military purposes because of high cost are now started to be used in many fields towards the needs of human beings and the decrease in cost. The reasons of using this technology are being more suitable to natural conditions than the cabled one, its reliability, its flexible structure, producing a solution with low cost, self organization, using its energy balanced inside the network and providing easy establishment. The purpose of wireless sensor networks is to provide easy access to data at any moment. It performs this by collecting data, processing, analyzing and disseminating it. In this thesis, air contamination measurement and visualization system with WSN is developed and applied. Sensors which are programmed to quantify the density of Methane (CH4), carbon monoxide (CO), isobutene (C4H10), ethanol (CH3CH2OH) and hydrogen (H2) gases are placed into the planned regions in Duzce University Konuralp Campus and the density of each gas in every region has been taken. Air contamination is determined by these gas density values. Data taken by sensors has been transferred to MySql database, and then it is transferred to the visualization interface that is prepared by PHP web programming language. Air contamination changes are shown instantly on a map given in the web interface.