Doğal enfekte paratüberkülozisli saanen keçilerinde bazı akut faz proteinleri, sitokinler ve hepsidin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some acute phase proteins, cytokines and hepcidin levels in naturally infected saanen goats with paratuberculosis
  1. Tez No: 458266
  2. Yazar: NECMETTİN SARP SEVGİSUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Johne's hastalığı veya paratüberkülozis, ruminantların mikobakteriyel bir hastalığı olup dünya çapında ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Hastalığa neden olan etken Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis'tir. Etken gram-pozitif, fakültatif, asidorezistans ve dayanıklı bir bakteridir. Süt veriminde azalma, kronik kilo kaybı ve ölümlere neden olmaktadır. Enfeksiyon, enfekte süt veya yemi almakla; veya gebe hayvanlarda intrauterin yolla fetüsa bulaşır. Hayvanların oluşan travmatik, enfektif ve yangısal durumlara verdiği yanıt akut faz yanıtı (AFY), bu reaksiyon sonucu oluşan kan proteinlerine de akut faz proteinleri (AFP) denir. Akut faz reaksiyonları, akut faz proteinlerinin hastalık sırasında çeşitli hücre ve dokular tarafından salgılanan pro veya antienflamatuar sitokinlerin stimulasyonu sonucunda serum konsantrasyonunda en az % 25 değişim göstermesi şeklinde tanımlanmıştır. Akut faz proteinleri hastalıkların biomarkerleri olarak genel sağlık taramalarında kullanılabildiği gibi, tedaviye yanıt takiplerinde, teşhis ve prognoz belirlemede de kullanılabilir. Çalışmanın hayvan materyalini, her iki cinsiyetten, 2-5 yaş aralığında toplam 45 adet Saanen ırkı keçi oluşturdu. Çalışma grubunda 35, kontrol grubunda ise 10 hayvan değerlendirildi. Bütün hayvanlardan EDTA'lı tüplerle alınan kanlarda tam kan sayımları yapıldı. Ayrıca toplanan serumlarda interlökin 6, interlökin 10, serum amiloid A, haptoglobin, fibrinojen ve hepsidin değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Johne's Disease or paratuberculosis is a mycobacterial infection of ruminants and has a global economical impact. Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis is the cause of this disease. It's a resistant gram-positive, facultative, acid-resistant bacteria. It reduces milk production, cause chronic weight loss leading death and major losses. Infection can be transmitted via taking paratuberculosis with infected milk/food material or intrauterine way to fetus in pregnant animals. In animals, traumatic, infectious and inflammatory reactions cause acute phase response (APR) and as a result some blood proteins called acute phase proteins (APPs) occur. Acute phase reactions are defined as minimum 25% increase or decrease in serum concentrations of acute phase proteins which are triggered by pro or antiinflammatory cytokines released from various cells or tissues. Acute phase proteins can be used as biomarkers in general health screening as well as monitoring responses to treatments and determining diagnosis and prognosis. In this study, total 45 Saanen goats aged 2-5 years from both sex were used as animal material. Study group were included 35 and control group were included 10 animal for evaluation. Whole blood samples from all animals were collected with EDTA tubes and hemogram were made. Also interleukin 6, interleukin 10, serum amyloid A, haptoglobin, fibrinogen, and hepcidin levels were evaluated from serum samples.