Epilepsi hastalarında kardiyak otonomik disfonksiyona bağlı kalp hızı değişkenliğinin 24 saatlik ritm holter ile değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate variability related to cardiovascular autonomic dysfunction in epilepsy patients with 24-hour ritm holter analysis
  1. Tez No: 344118
  2. Yazar: MEHMET ATİLLA ERKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL TOMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epilepsi hastalarında kalp hızı değişkenliğinin 24 saatlik ritm holter tekniği kullanılarak değerlendirilmesi, kontrol grubuyla karşılaştırılması ve epilepsi hastalarında antiepileptik ilaçlar, nöbet tipi, nöbet konrolü ve sıklığı, hipokampal skleroz, yaş, cinsiyet, hastalık süresi, kullanılan AEİ sayısı gibi çeşitli klinik ve nöroradyolojik özelliklerin KHD ve otonomik kardiyovasküler disfonksiyon (OKDF) üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışma 2009-2012 yılları arasında nöroloji kliniğine başvuran epilepsi hastalarından kardiyoloji kliniği tarafından 24 saatlik ritm holter yapılması uygun görülen, 50 hasta ve benzer yaş grubunda 50 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu dâhil edilerek yapılmıştır. Epilepsili olguların 23?ü kadın 27?si erkekti. Olgular 19-60 yaşları arasında 22?si parsiyel ,28?i jeneralize nöbeti olan toplam 50 hastadan oluştu.
Özet (Çeviri)
Evaluation of heart rate variability related to cardiovascular autonomic dysfunction in epilepsy patients with 24-hour ritm holter analysis Objectives: The aim of this study was evaluation of heart rate variability in patients with epilepsy using the technique of 24- hour rhythm holter compared with the control group, and compare this variability with antiepileptic drugs, seizure type, seizures control and frequency, hippocampal sclerosis, age, sex, duration of disease, such as the number of antiepileptic drugs used in a variety of clinical and neuroimaging features of cardiovascular autonomic dysfunction and heart rate variability to determine whether there is any effect on. Materials and methods: This study was designed as a retrospective that epilepsy patients admitted to the neurology clinic between the years 2009-2012 which 24-hour Holter ECG rhythm appropriate to the cardiology clinic,similar to the age group of 50 patients and 50 healthy volunteers were included in the control group were made. Epilepsy patients; 23 percent were male and 27 were female. Patients were occurred from between the ages of 19-60, 22 partial, 28 with generalized seizures total of 50 patients.