Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisinde yanıt veren ve vermeyen hastalarda enflamatuar yanıtın değerlendirilmesi
Evaulation of inflammatory response in patients with Helicobacter pylori infection
- Tez No: 344123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Helicobacter pylori enfeksiyonu dünyadaki en yaygın kronik enfeksiyon hastalığıdır. 1989?da mikroorganizmanın bulunmasından günümüze kadar, bu bakteri ve neden olduğu hastalıklar hakkında geniş bilgi birikimi olsa da; klinik semptomları, tanı yöntemleri, virulans faktörlerin klinik önemi ve tedavi endikasyonları ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmada Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı polikliniğine Temmuz 2007 ile Haziran 2012 tarihleri arasında kronik karın ağrısı ve kronik karın ağrısı dışı nedenlerle başvuran üst endoskopi yapılan; histopatolojik inceleme, üreaz ve üre nefes testi yöntemlerinden en az ikisi ile Helicobacter pylori enfeksiyonu tanısı konulan 0-18 yaş arası 162 (%51,7) kız ve 151 (%48,2) erkek 313 hasta klinik, laboratuvar ve endoskopik bulgular ve tedaviye olan yanıt retrospektif olarak değerlendirildi. Biyopsi bulguları Sydney sistemine göre değerlendirilip enflamasyon değerlendirildi ve skorlama sistemi geliştirildi. Histopatolojik olarak; kronik enflamasyon, akut enflamasyon, Helicobacter pylori kolonizasyonu, intestinal metaplazi ve atrofi ile eradikasyon oranları incelendiğinde tüm yaş gruplarında kronik enflamasyon, akut enflamasyon ve Helicobacter kolonizasyonu şiddeti ile eradikasyon arasındaki ilişki anlamlı saptanmıştır. Tedavide standart üçlü tedavi sonrası eradikasyon oranı %53,9 olarak saptandı. Elde edilen sonuçlara göre; Helicobacter pylori eradikasyon tedavisini etkileyen biçok faktörün yanında, enflamasyonun derecesi, akut enflamasyon ve bakteri kolonizasyonunun şiddetinin de eradikasyon üzerinde etkili olabilecek faktörler olduğu ve enflamatuar skoru yüksek olan hastalarda eradikasyon oranı düşük saptanatabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori are the most common chronic infectious disease of the world. Despite the fact that, since it was described in 1989, there are wide knowledge about the Helicobacter pylori and the diseases which are caused by the bacteria. The researches are going on about the clinical symptoms, diagnostic methods, the clinical value of the virulence factors, and indication of the treatment. In this study, the patients admitted to Mersin University School of Medicine, Department of Pediatrics, Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Clinic from July 2007 until June 2012 with abdominal pain or performed gastroduodenoscopy without abdominal pain; diagnosed Helicobacter pylori infection by at least both of urease and urea breath test in histopathological examination; aged 0-18 numbered 162 (51.7%) of female and 151 (48.2%) of male 313 patients are evaluated by clinically, laboratory and endoscopy findings and treatment strategy retrospectively. The biopsy findings are re-evaluated by using Sidney System and scoring system was developed. The eradication rate after the triple treatment was detected in 53.9% of the patients by urea breath test The eradication rate was considered by chronic inflammation, activity, Helicobacter pylori colonization, intestinal metaplasia and atrophy in the histopathologicalexamination. The relationship between eradication and the chronic inflammation, activity, Helicobacter pylori colonization was of significantly important.Due to the colonization, the chronic inflammation and the activity were directly proportionally rising. The eradication rate was poor according to the inflammation and colonization severity. According to the results, a lot of factors affecting Helicobacter pylori eradication therapy as well as the degree of inflammation, acute inflammation and severity of the bacterial colonisation. These factors may impact on the eradication. The patients have high inflammatory severity score should be considered with low eradication rate.