Çocukluk çağı astım ataklarının gelişiminde D vitamini düzeyleri ve katelisidinin rolü
The roles of vitamin D and cathelicidin in the development of acute asthma attacks in children
- Tez No: 344122
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMANUR KUYUCU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pediatrik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda D vitaminin (D vit) doğal ve adaptif bağışıklık üzerindeki etkilerinin anlaşılması astım ve alerjik hastalıklardaki rolünü araştırmaya yöneltmiştir. Vücutta birçok görevi olan katelisidin, enfeksiyonlara karşı immün cevapta önemli bir defans molekülüdür. D vitamini yetersizliği veya eksikliği nedeniyle katelisidin düzeyindeki azalmanın sağlıklı ve astımlı çocuklarda enfeksiyonlara eğilim yarattığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı astım ataklarının gelişiminde vitamin D düzeyleri ve katelisidinin rolünü belirlemektir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Allerji-İmmunoloji Kliniğine Kasım 2011-Şubat 2012 tarihleri arasında başvuran 7-17 yaş grubu, akar duyarlılığı ve hafif-orta astımı olan hastalar arasından viral solunum semptomları olan veya olmayan akut atakta olan 35 ve astımı kontrol altında olan 32 çocuk ve 21 sağlıklı çocuk eş mevsimde olmak üzere çalışmaya alındı. D vit düzeyini etkileyen faktörler (dışarıda geçirilen süre, diyetle alınan günlük D vit miktarı, cilt rengi) açısından anket yapıldı. Tüm gruplarda serum 25-OH vitamin D, vitamin D bağlayıcı protein (VDBP) ve katelisidin düzeyleri, allerji belirteçleri, viral seroloji ve spirometrik indeksler araştırıldı. D vit düzeylerini ve astım atağı gelişimini etkileyen faktörler için multivaryans analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Recent evidence about the various effects of vitamin D (vit D) on innate and adaptive immunity has led to search for its role in asthma and allergic diseases. Cathelicidin is a multifunctional host defense molecule essential for normal immune responses to infections. It?s postulated that the decrease in cathelicidin levels due to low vit D status may predispose to infectious complications in healthy and asthmatic children. The aim of this study was to determine the role of vit D and cathelicidin in the development of acute asthma attacks among allergic asthmatic children. The study included 35 patients with acute asthma exacerbation with or without viral respiratory symptoms, 32 children with controlled asthma and 21 healthy children in the period of November 2011-February 2012, all matched by sampling season and for asthma subgroups, matched by mono-mite sensitization and previous severity and medication score of asthma. In all groups, a comprehensive questionnaire, serum 25-OH vit D, vitamin D binding protein (VDBP) and cathelicidin levels, markers of allergy, viral serology, cytokines and spirometric indices were employed. Factors that influence serum vit D levels and the development of asthma attacks were evaluated with multivariate linear and logistic analysis. The mean serum vit D level was 14,09±5,75 µg/L in the attack group, 28,47±13,88 µg/L in the stable asthma group, and 12,95±7,15 µg/L in healthy controls.