Çocuk hastalarda bakteriyal-viral enfeksiyonların ayırımında akut faz proteinlerinin katkısı
The contribution of acute phase proteins to distinction between bacterial and viral infections in pediatric patients
- Tez No: 344126
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KUYUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bakteriyel ve viral enfeksiyonların ayrımı, tıp bilimindeki ilerlemelere rağmen hala açıklığa kavuşturulamamış, klinisyeni zorda bırakan güncel bir sorundur. Bu çalışma bakteriyel ve viral enfeksiyon ayrımında akut faz proteinlerinin, özelliklede prokalsitoninin (PCT) katkısını araştırmak amacıyla yapıldı. Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya 25 Mart 2012 - 30 Ekim 2012 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine ateş nedeni ile yatırılan 3 ay-12 yaşları arasında 94 hasta alındı. Hastalar tanımlanan kriterlere göre bakteriyel ve viral enfeksiyon grubu olarak ikiye ayrıldı. Hastalardan 1., 3. ve 7. günlerde tam kan sayımı, C-Reaktif Protein, ve Prokalsitonin çalışıldı. Bakteriyel enfeksiyon grubundaki hastaların 1. gün bakılan CRP ortanca değeri 75.06 mg/L, viral enfeksiyon grubundaki hastaların 1. gün bakılan CRP ortanca değeri 14.9 mg/L olarak saptandı. Bakteriyel enfeksiyon grubundaki hastaların 1. gün bakılan PCT ortanca değeri 2.45 ng/ml, viral enfeksiyon grubundaki hastaların 1. gün bakılan PCT ortanca değeri 0.24 ng/mL olarak saptandı. İki grup arasındaki istatiksel fark anlamlı bulundu. Bu parametrelerin bakteriyel enfeksiyonu düşündürmesi açısından ROC analizi yapıldığında BK >9950 mm3, CRP >22 mg/L ve PCT >1.07 ng/mL değerlerinin sırasıyla duyarlılığı %63.8, %44.7, %74.5 ve özgüllüğü %78.7 ,%68.1ve %100 olarak bulundu. Bu parametrelerden CRP >22 mg/L ve PCT >1.07 ng/mL beraber değerlendirildiğinde duyarlılığı % 59.6 özgüllüğü ise %97.8 olarak saptandı. PCT >1.07 ng/mL, CRP >22 mg/L ve BK >9950 mm3 üçü beraber değrlendirildiğinde duyarlılığı % 72.3, özgüllüğü ise %85.1 olarak saptandı. PCT? nin tek başına değerlendirilmesi ile 2?li veya 3? lü değerlendirilmesinin birbirine yakın sonuç verdiği saptandı. Sonuç olarak, çocukluk çağı enfeksiyonlarında viral ve bakteriyel etyolojiyi ayırt etmede PCT önemli bir tanısal belirteçtir. PCT, CRP ve BK birlikte kullanılabileceği gibi PCT belirlenen cut-off da tek başına da kullanılabilecek bir parametredir.
Özet (Çeviri)
Distinction between bacterial and viral infections is a current problem that still not clarified despite the advances in medical science, and leaving the clinician in trouble. This study was performed to investigate the contribution of acute-phase proteins in the differentiation of bacterial and viral infections, especially procalcitonin (PCT). In this prospective study, between 25 March 2012 - 30 October 2012, 94 patients that hospitalized in Mersin University Medical Faculty Hospital, Pediatrics Clinic because of fever and between the ages of 3 to 12 months were evaluated. According to the described criteria, patients into two groups as bacterial and viral infections. At 1, 3 and 7 days, complete blood count, C-reactive protein (CRP), and procalcitonin were studied from patients. The median value of CRP in the first day is 75.06 mg/L for bacterial infection patients and 9.14 mg/L for viral infection patients. The median value of PCT in the first day is 2.45 ng/mL for bacterial infection patients and 0.24 ng/mL for viral infection patients. It was found significant difference between the two groups. When ROC analysis was performed in terms of these parameters suggesting bacterial infection, sensitivity values are 63.8%, 44.7%, 74.5% and specificity values are 78.7%, 68.1% and 100%; for white blood cell (WBC)>9950 mm3, CRP >22 mg/L ve PCT >1.07 ng/mL respectively. Among these parameters; when CRP> 22 mg / L and PCT> 1:07 ng / mL taken together, sensitivity was found as 59.6% and specificity was 97.8%. When PCT >1.07 ng/mL, CRP >22 mg/L ve WBC>9950 mm3 taken together; sensitivity was found as 72.3% and specificity was 85.1%. Evaluation of PCT alone and with the other parameters (total 2 or 3 parameters) are found to be similar. As a result, PCT is an important diagnostic marker in distinguishing between viral and bacterial etiology for infections in childhood. As PCT, CRP and WBC can be used together, PCT can be used by itself, with the cut-off value.