Yaşlı ve çok yaşlı hastalarda toplumda kazanılmış ve hastaneye yatışı gerektiren akut böbrek hasarı: Klinik özellikleri, sonuçları ve maliyeti
Community-acquired and hospitalization recquired acute kidney injury in elderly and very elderly patients: Clinical features, outcome and cost
  1. Tez No: 344127
  2. Yazar: KENAN TURGUTALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER KIYKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Toplumda kazanılan ve yatışı gerektiren akut böbrek hasarı (TABH) ve ilişkili faktörler dünyada ve ülkemizde iyi bilinmemektedir. TABH?nin klinik özelliklerinin ortaya konması; erken tanı, koruyucu startejilerinin geliştirilmesi ve maliyetin düşürülmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı; acil serviste TABH tanısı alan ve hastaneye yatışı gereken 65 yaş üstü hastaların klinik özellikleri, sonuçları, hastane maliyeti ve ilişkili faktörlerin ortaya konmasıdır. 01.5.2010 ile 01.5.2011 tarihleri arasında acil servise başvuran 65 yaş üstü toplam 3229 hasta retrospektif olarak incelendi. TABH tanısı için uygun olan hastalar, 65-75 yaş arası (grup 1) ve >75 yaş (grup 2) şeklinde 2 gruba ayrıldı. Hastaların klinik özellikleri, klinik sonuçları ve hasta başına hastane maliyeti değerlendirilip kaydedildi. Grup 1?deki hastaların yaş ortalaması 69.6±3.2 idi (n=136, erkek/kadın:78/58), grup 2?dekilerde 81.2±4.2 idi (n=100, erkek/kadın:58/42). TKABH?nin prevalansı grup 1?de %5.8 (136/2324), grup 2?de %11 (100/905) olarak bulundu (p0.05). Nefrotoksik ajan kullanımı grup 1?de %88 ve grup 2?de %91 idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Community-acquired acute kidney injury (CAKI) and related factors are not well-known in our country and around the world. The exhibition of the clinical features of CAKI is important to establish early diagnosis and preventive strategies, and strategies for reducing the costs. Aim this study to assess the clinical features, outcome, cost and related factors in patients with CAKI who have admitted to emergency department (ED) and hospitalized. A total of 3229 patients above 65 years of age who administered to ED between May 01, 2010 and May 01, 2011 were assessed retrospectively. Subjects who were diagnosed as CAKI were divided into two groups: Group 1 patients were consisted of people with ages between 65 and 75 whereas group 2 had the sujects above 75 years old. The clinical features, outcome, and cost of both groups were evaluated. The mean age was 69.6 in group 1 (n=136, male [M]/female [F]: 78/58), and 81.2 in group 2 (n=100, M/F:58/42). The prevalence of CAKI was 5.8% (136/2324) in group 1, and 11% (100/995) in group two (p0.05). Use of nephrotoxic agents was 88% and 91%, respectively (p>0.05).