Yabancı cisim aspirasyonu görülen 0-6 yaş çocukların ve ailelerinin özellikleri
Characteristics of children 0-6 aged and families showing foreign body aspiration
- Tez No: 344138
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma verileri, İstanbul?daki bir üniversite hastanesine 2010, 2011, 2012 yıllarında yabancı cisim aspirasyonu sebebiyle getirilen 0-6 yaş grubu 93 çocuğun ailesinden elde edildi. Veriler yüzdelik dağılım, Fisher kesin ki-kare ile analiz edildi.Araştırmada literatür doğrultusunda hazırlanan soru formu kullanıldı. Ayrıca danışman ve araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim broşürü, araştırma sonunda ailelere dağıtıldı. Çocukların çoğunlukla erkek ve 1-3 yaş aralığında olduğu, anne ve babaların çoğunlukla genç ve ilköğretim mezunu olduğu, %32,3?sinin aylık ortalama gelirinin 500-1000 arasında olduğu belirlendi. Kazanın çoğunlukla evde evinde de oturma odasında geliştiği, annelerinin %89,2?sinin YCA? da ilk yardım uygulaması hakkında bilgi sahibi olmadığı, YCA?dan sonra çocukların büyük bir kısmının ailesi tarafında ilk 6 saat içinde bir sağlık kuruluşuna götürüldüğü, YCA sonrasında ailelerin çocuklarına en çok sırtına vurma ve körlemesine ağza parmak sokma uygulamasını yaptığı, annelerinin %67,7?sinin yabancı cisim aspirasyonunu engellemek için gerekli önlemler ve yabancı cisim aspirasyonu oluştuktan sonra neler yapabileceğine dair bilgi sahibi olmadığı, YCA için büyük risk oluşturan baklagil ve kuruyemişleri ailelerin çoğunun uygunsuz şekilde sakladığı, başvuru şikayetlerinde hırıltı, fizik muayenede en çok hava hapsi olduğu, hastaların tamamında yabancı cismin rijid bronkoskopi ile ve tek seferde başarıyla çıkarıldığı, çıkarılan yabancı cismin en çok fındık ve fıstık olduğu, eğitim düzeyi arttıkça, annelerin YCA öncesinde alınacak önlemler ve sonrasında yapılacak uygulamalar hakkında bilgi sahibi olma durumunun arttığı belirlenmiştir. Çocuk sağlığının geliştirilmesi ve korunmasında önemli bir role sahip olan hemşireler, 1-3 yaş grubu çocuklar ile ilgilenen herkesin yabancı cisim aspirasyonu ihtimaline karşı uyanık olunması gerektiğini vurgulamalı, ilk yardım müdahalesi konusunda aileyi ve çocuk bakımından sorumlu bireyleri eğitmeli ve motive etmelidir.
Özet (Çeviri)
The research data was obtained from the family of 93 children with child aged between 0-6 years that were brought to a university hospital in Istanbul in 2010, 2011, 2012 due to foreign body aspiration. Percentage distribution of the data was analyzed by Fisher?s exact and chi-square.Questionary form prepared in accordance with the literature was used in research. In addition, training brochure prepared by the consultant and researcher were distributed to families at the end of the research.It was determined that most of the children are male and the ages of them are between 1-3 .Moreover, mostly parents are young and primary school graduates, percentage of 32.3 have average monthly income of between 500-1000.It was determined that the accident occurs mostly in the living room at home, 89.2% of the mothers have no information about the first aid application in FBA, The majority of the children were taken by their families to a medical center in first 6 hours after the FBA, After FBA , families mostly make the application of hitting the back of the children and sticking finger to the mouth, 67.7% of the mothers have no information about necessary precaution to prevent aspiration of foreign bodies and what can be done after formation of FBA, hiding of legumes and nuts improperly, which are a great risk for the FBA by most of the families, applicant complaints about wheezing, being air trapping in physical examination mostly, removing the foreign body with rigid bronchoscopy in all patients successfully at only time, issued foreign body is the most buts and peanuts, With the increasement of level of education, the measures to be taken before and after and an FBA mothers to have information about the status of applications were increasing.Nurses who have important role in the development and protection of child healthy should emphasize that everybody who caring of children between 1-3 aged should be alert to possibility of foreign body aspiration , Also they should educate and motivate family and individuals who are responsible for the care of children.