Tokat Devlet Hastanesi'ne başvuran gebelerde anemi görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
Anemia prevalance and related factors in pregnant women admitted to Tokat State Hospital
- Tez No: 344151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA ÇITIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma gebe kadınlarda anemi görülme sıklığı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla; Tokat Devlet Hastanesine rutin gebelik muayenesine gelen 311 gebe üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gebelerin yaş ortalaması 25,69±5,19 yıldır. Gebelere sosyo-demografık, obstetrik, aııemi ile ilgili risk faktörleri ve beslenme ile ilgili tanımlayıcı özelliklerinin sorgulandığı anket uygulanmış ve hemoglobin (Hb) ve hematokrit (Hct) değerleri kaydedilmiştir. Hb değeri llg/dl'nin altında, Hct değeri ise %32'ııin altında olan gebeler“anemik”olarak kabul edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda gebelerin %90'mın ev hanımı olduğu, %37,3'ünün ilkokul mezunu olduğu tespit edilmiştir. Gebelerin ortalama gebelik haftası 27,76=fcll,2rdir. Hb ve Hct değerlerinin ortalaması sırasıyla 11,86±1,24 g/dl ve 34,48±3,39 olup; Hb ve Hct değerlerine göre anemi prevalansı sırasıyla %23,5 ve %31,0 olarak bulunmuştur.Anemik olan gebelerin %17,8'inin birinci trimesterde, %26,0'ımn ikinci trimesterde, %56,2'sinin ise üçüncü trimesterde olduğu saptanmıştır. Gebelerin %63,7'si demir preparatını, %64,0'ı ise vitamin preparatını düzenli olarak kullanmaktadır. Demir preparatını düzenli kullananların %27,4'üııün, düzenli kullanmayanların ise %21,2'sinin anemik olduğu; vitamin preparatını düzenli kullananların %19,6'smm, düzenli kullanmayanların ise %30,4'üııün anemik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find the prevalance of anemia and related risk factors in 311 pregnants who applied to Tokat State Hospital The mean age of pregnants was 25,69±5,19 years. Hemoglobin (Hb) and hematocrit (Hct) values were recorded after performing a questionnaire consisted of data regarding sociodemographic, obstetric features and anemia related risk factors besides nutritional characteristics of the cases. Pregnant women who had Hb values of 0,05). 66,6% of pregnants ate three meals a day.