Sosyo-demografik değişkenlerin gebelik döneminde yaşanan stres ve benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of socio-demographic variables on stress during pregnancy and self-ESTEEM
  1. Tez No: 685226
  2. Yazar: TANSU ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırma Şanlıurfa Viranşehir'deki gebe kadınlarda gebelikte yaşanan stresin benlik saygısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki (Ağustos-Ekim 2020) araştırmanın evrenini Şanlıurfa Viranşehir Devlet Hastanesine başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklemi ise 18 yaşın üzerinde, gebeliğinde 17. haftayı doldurmuş, gebe kalmak için herhangi bir tedavi görmemiş, gebelikte risk durumu olmayan, araştırmaya katılmayı kabul eden, Türkçe okuma ve anlama kapasitesine sahip olan gebeler (n=176) oluşturmuştur. Veriler“Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBS)”,“Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ)”kullanılarak yüz-yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü Anova testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out on the self-esteem of the stress occurring during the pregnant day in Viranşehir, Şanlıurfa. Materials and Methods: The population of the descriptive and cross-sectional study (August-October 2020) consisted of pregnant women who applied to Şanlıurfa Viranşehir State Hospital. The sample consisted of pregnant women (n=176) who were over the age of 18, completed the 17th week of pregnancy, did not receive any treatment for pregnancy, had no risk during pregnancy, agreed to participate in the study, and had the capacity to read and understand Turkish. The data are“Pregnant Descriptive Information Sheet”,“Rosenberg Self-Esteem Scale (RBS)”,“Pregnancy Stress Assessment (PSRS)”from suspicion to death to doubt-face to face. In the analysis of data, number, percentage, mean, standard deviation, t test, one-way Anova test, MannWhitney U test and Kruskal Wallis tests were used. The error level was taken as 0.05. Results: In pregnant women, the mean PSRS score was 67.131±28.17, and the mean RBS score was 2.568±1.78. It was found that 19.3% of the pregnant women wanted to have information about the psychological mood changes during pregnancy, 17% about labor, 16.5% about baby care, 15.9% about family planning.