Ratlarda biliyer atrezi ve hepatit ayırıcı tanısında TC-99M MIBI'nin yeri
Using of the TC-99M MIBI for differential diagnosis of biliary atresia and hepatitis in rats
- Tez No: 344183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSOY KEKİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamıza, ağırlıkları 200-350 gr arasında değişen erkek cinsiyette toplam 20 adet wistar albino cinsi rat dâhil edildi. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Sırasıyla, kontrol grubu, sham opere grup, biliyer atrezi grubu ve karbontetraklorür (CCl4) ile oluşturulmuş kimyasal hepatit grubu. Gama kamera kullanılarak 37 MBq 99m Tc-MİBİ internal juguler venden i.v. bolus enjekte edildilkten sonra 4 saniyeden 20 imajlık kanlanma fazının ardından 30 saniyeden 20 imajlık imajlama konsantrasyon ve erken ekskresyon fazı dual dinamik görüntüleme başlatıldı. Enjeksiyondan 15, 30, 60, 90 ve 120 dakika sonra aynı pozisyonda dual geç statik imajlar alındı. Bütün imajlar çift kör iki nükleer tıp uzmanı tarafından görsel olarak değerlendirildi. Ayrıca her bir rat için konsantrasyon ve erken ekskresyon fazı dinamik görüntülerin 4. ile 10.imajları üzerinde karaciğer, kalp, sol böbrek ve mesane üzerine kare ilgi alanları yerleştirilerek ortalama sayımlar elde edildi. Bu ortalama sayımı değerleri kullanılarak her bir rat için bu imajlara ait Karaciğer/Kalp Oranı, Karaciğer/Böbrek Oranı, Böbrek/Kalp Oranı, Mesane/Kalp Oranı ile Mesane/Karaciğer Oranı hesaplanarak istatistikî değerlendirmede kullanıldı.
Özet (Çeviri)
A total of 20 males Wistar albino rats who had weights ranging from 200-350 g were included in this study. Rats were randomly divided into 4 groups. Control group, sham operated group, biliary atresia group and chemical hepatitis group (with carbon tetrachloride) were created, respectively. Twenty images from 3 seconds (blood flow phases) and subsequently 20 images from 30 seconds (consantration and early excreation phases) dual dynamic imaging of the abdomen in anterior and posterior projection was performed after an intravenous bolus injection through the internal jugular vein of 37 MBq 99m Tc-MIBI using a gamma camera. Dual late static images were obtained at the same position at 15, 30, 60, 90 and 120 min after injection. All images were visually evaluated by two dubble blinded nuclear medicine physicians. Square region of interest was drawn over liver, heart, left kidney and bladder and mean counts were obtained on 4th and 10th images on second dynamic imaging.