Kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda optik koherens tomografi ile koroidal kalınlık değerlendirilmesi
Evaluation of choroidal thickness by optical coherence tomography indry age-related macular degeneration
  1. Tez No: 344188
  2. Yazar: EMRAH DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile Kuru Tip Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD) olan hastalarda subfoveal ve makuler bölgede ki koryokapillaris tabakasının morfolojik değişimlerini ve koroidal kalınlık değerlerini incelemek ve normal popülasyonla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde Kuru Tip YBMD tanısı ile takip edilen 59 hastanın 59 gözünün ve 59 sağlıklı gönüllünün 59 gözünün dosya bilgileri ve OKT ölçümleri tarandı. Her iki grubun makuler OKT görüntüsü üzerinde belirlenen noktalardan koroidal kalınlık ölçümleri yapıldı ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Kuru Tip YBMD olan 59 hastanın 59 (%50) gözü ve sağlıklı 59 gönüllünün 59 gözü (%50)olmak üzüre toplam 118 göz çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Her iki grubun yaş değerleri normal dağılım göstermiş ve gruplara arası anlamlı farklılık izlenmemiştir (p:0.30, p>0.05). Aynı şekilde her iki grubun cinsiyet dağılımları da normaldir ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir. Her iki grupta da ölçüm alınan 7 ayrı nokta arasında en yüksek ortalama koroidal kalınlık değerine sahip bölge subfoveal bölge olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to investigate the morphological changes of the choriocapillaris layer in subfoveal and macular region and the choroidal thickness values in Dry Age-Related Macular Degeneration (ARMD) by means of Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT) and to compare them with normal population. Materials and Method: For this study, the information in the files and OCT measurements of 59 eyes of 59 patients followed with Dry ARMD diagnosis at Ufuk University, Faculty of Medicine, Ophthalmology Department Clinic and 59 eyes of 59 healthy volunteers were analyzed retrospectively. Choroidal thickness measurements were done from the points defined on the macular OCT image in both groups and compared to each other. Findings:A total of 118 eyes were investigated in the study; 59 eyes (50%) of 59 patients with dry type ARMD and 59 eyes of 59 healthy volunteers. Ages in both groups had a normal distribution and no significant difference was observed between the two groups in terms of age (p:0.30, p>0.05). Similarly, the distribution of genders was normal in both groups without any statistical significance. In both groups, the highest average choroidal thickness values were recorded in the subfoveal region among 7 different points measured.