Fonksiyonel masajın serebral palsili çocukların özür seviyesine etkisi
Influence of functional massage therapy on children with cerebral palsy
- Tez No: 344209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pandora Rehabilitasyon ve Avrupa Rehabilitasyon Merkezlerinde Eylül 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın amacı; fonksiyonel masajın Serebral Palsi?li çocukların alt ekstremite spastisite değerlerine etkilerini araştırmak ve bu etkinin motor fonksiyonlar ve özür seviyesi ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmaya, komut alabilen, özür seviyesi KMFSS?ye göre en az IV, hiç ameliyat geçirmemiş yaşları 5-12 yaş (ortalama 8,15±2,1) arasında değişen olgular alındı. 20 olgu rastgele oluşturulmuş kontrol ve tedavi gruplarına ayrıldı. Olgular yaş ve tanısal açıdan benzer idi (p>0,05). Çalışmaya alınan olguların spastisite değerleri MAS ölçeği ile, motor fonksiyonları KMFÖ-88 ölçeği ile, özür seviyesi ise KMFSS ölçeği ile sınıflandırıldı. Rastgele oluşturulmuş grupların tedavi öncesi bulguları her birey için ayrı ayrı not edildi. Grupların başlangıç ölçüm değerleri benzer idi (p>0,05). Hastalara haftada iki kez ve 45 dakikalık seanslar şeklinde iki ay boyunca fizyoterapi uygulandı. İlk 20 dakikada deney grubundaki olgulara, her bir alt ekstremiteye on dakika fonksiyonel masaj uygulandı. Geri kalan süre içerisinde ise alt ekstremitelere germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. İki aylık tedavi programından sonra her birey için son değerler formlara kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which was conducted at the Avrupa Rehabilitation Center and Pandora Rehabilitation Center between September 2012 and June 2013 on children with Cerebral Palsy was to analyse the effect of functional massage on their spactisity level of lower extremities and if the result had an effect on the level of disabilities of the children. 20 children, 5-12 years old, with Cerebral Palsy whose level of the disability for GMFCS scale was at least 4, an who were able to follow commands were included to this study and randomly assigned into either control or treatment group. Subjects were similar to each other in terms of age and diagnosis (p>0,5). The quantity of spastisity of these subjects had been categorized with MASS, motor functions with GMFM-88 and their disability level with GMFCS Scales. Measurement results of both groups before intervention were similar to each other (p>0,5). All subjects got 45-minute physiotherapy sessions twice a week. The functional massage therapy was applied to the experimental group for 20 minutes; to the each lower extremity 10 minutes. At the remaining time conventional physical therapy treatment was applied. The control group got only conventional physical therapy. After 2 months treatment program the last evaluations were recorded.