Üniversite öğrencilerinde empati ve sosyotropik otonomik kişilik özellikleri
The relationship between emphati and sociotrophic autonomic personality characteristics of university students
- Tez No: 344208
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma sosyotropik ve otonomik kişilik özelliğinin empati ile ilişkisi var olduğundan yola çıkılarak öğrencilerin sosyotropik otonomik kişilik özelliğinin empati ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, İstanbul İlinde bir vakıf üniversitesinde 2011?2012 tarihleri arasında okuyan 88'i Moleküler Biyoloji ve Genetik, 47'si Psikoloji, 72'si Mühendislik, 90'ı İşletme, 71'i Mimarlık, 142'si ise Hemşirelik bölümü öğrencileri olmak üzere 431 kız 169 erkek toplam 600 öğrenci ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Veriler, öğrencilerin sosyo-demografik verilerinin toplanması amacıyla ' Kişisel Bilgi Formu', sosyotropik- otonomik eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla 'Sosyotropi-Otonomi Ölçeği (SOSYOTO) ve empati düzeylerinin belirlenmesi amacıyla ' Cambridge Davranış Ölçeği ( Empati Ölçeği) kullanılarak toplandı. Araştırmada, öğrencilerin okudukları bölümün empati otonomik kişilik özelliğini etkilediği, öğrencilerin yaşının empati ve sosyotropik otonomik kişilik özelliğini etkilediği, öğrencilerin cinsiyetlerinin sosyotropik kişilik özelliğini etkilediği, öğrencilerin yaşamlarını en uzun süre geçirdikleri yerin empati ile sosyotropi kişilik özelliğini etkilediği, öğrencilerin aile yapısının, kardeş sayısının ve ailenin kaçıncı çocuğu olduğunun sosyotropik kişilik özelliğini etkilediği, öğrencilerin gelir düzeyinin empati ve sosyotropi kişilik özelliğini etkilediği, öğrencilerin ikamet ettikleri yerin empati ve otonomik kişilik özelliğini etkilediği, empati ile sosyotropik kişilik özelliğinin birbirini etkilemediği, empati ile otonomik kişilik özelliğinin birbirini etkilediği, empati ve otonomi arasında ters yönlü, zayıf bir ilişkinin olduğu, en yüksek otonomik kişilik özelliğinin psikoloji, en düşük otonomik kişilik özelliğinin ise işletme bölümü öğrencilerinde olduğu saptandı. Araştırmada veriler SPSS 16.0 programı kullanılarak bilgisayarda yapıldı. Bu verilerin analizinde; Frekans dağılımları, ortalama (x), standart sapma (SD), One-Sample Kolmogorov-Smirnov Testi (Normale Uygunluk Testi), Tek Yönlü Varyans Analizi (Oneway- ANOVA), Independence Samples t Testi , Pearson Correlation Analizi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research is in a relationship with sosyotropik and Autonomic personality feature is on the basis of students ' empathy sosyotropik was made in order to determine the relationship between empathy with the autonomic personality. Research, at the University of İstanbul Province a foundation 2011 ? 2012 88 reads between molecular biology and genetics, 47 Psychology, 72 Engineering, 90 ' ı Business, 71 Architecture, 142 in the Nursing Department students including 431 girl was held as an identifier with a total of 169 male 600 students. Data on students ' socio-demographic data collection in order to ' Personal Information ', for the purposes of determining autonomic trends ' sosyotropik-Sosyotropi-Autonomy scale (SOSYOTO) and for the purposes of determining levels of empathy ' Cambridge Behavior scale (the scale of Empathy). The study, the students read the section affects the personality of the students in the age of empathy empathy, autonomic, and affects the personality of the students sosyotropik autonomic cinsiyetlerinin sosyotropik affects the personality of the students in their place with the longest period of time the lives of sosyotropi people affected, the students ' empathy, family structure, which is the number of brothers and the family affects the personality of the students in the child's level of empathy sosyotropik comes and sosyotropi personality affects the students ' residence where they affect the personality of the empathy and Autonomicsosyotropik people with property does not affect each other, empathy, empathize with each other and affect the autonomic people, empathy and autonomy is a weak relationship between reverse, the highest autonomic autonomic personality psychology, personality is the lowest of the Department of management students. The study was made on the computer using the program SPSS 16.0. The analysis of this data; Frequency distributions, the mean (x), standard deviation (SD), One-Sample Kolmogorov-Smirnov test (Normal Fitness test), One-way analysis of variance (Oneway-ANOVA), analysis of Samples t-test, Pearson Correlation using Independence.