Hemşirelerin ruhsal hastalıklara ve hastalara yönelik inanç ve tutumları
Beliefs and attitudes of nurses' towards to mental diseases and the patients
  1. Tez No: 344210
  2. Yazar: TUBA ELÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin ruhsal hastalıklara ve hastalara yönelik inanç, tutumları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma, Ekim 2012- Temmuz 2013 tarihleri arasında, İstanbul ili Avrupa bölgesinde kura yöntemi ile belirlenen bir devlet, iki SSK, iki özel, bir üniversite olmak üzere altı hastanede çalışan 1322 hemşireden araştırmanın kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden 360 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 15 soruluk bilgi formu, Bilge ve Çam tarafından geçerlilik ve güvenilirliği yapılan Ruhsal Hastalığa Yönelik İnanç (RHİÖ) ve Bağ ve Ekinci tarafından geçerlilik güvenilirliği yapılan Ruhsal Sorunları Olan Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği (RSTTÖ) kullanılarak toplandı. Veriler, Bağımsız Örneklem Student-t testi Tek Yönlü Varyans Analizi ile değerlendirildi. Örneklemin yaş aralığının 24-29 (%57,5, n=207) olduğu, %85,8?nin (n=309) kadın hemşirelerin oluşturduğu, %53,3?nün (n=192) devlet hastanesinde çalıştığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Individuals don?t born certain beliefs and attitudes. They acquire their beliefs and attitudes such as learning and cognitive learning ways and they are also affected by social experiences. The health professionals are also growing with beliefs and attitudes and these attitudes may change with their experiences. The study was carried out to determine beliefs and attitudes nurses? towards to mental disorders and the factors which they affected. The data was collected between on October 2012 and July 2013, by 1322 nurses who were working in three state hospital, two private hospital and one university hospital which was chosen by lottery method and the sample included 360 nurses who accepted to participated of the study and were in the research?s criteria. The data was collected with the information form which was included 15 item and prepared by researches, the Mental Disease Belief Scale which was evaluated the reliability and validity by Bilge and Cam and the Community Attitudes toward the Mentally Ill Scale which was evaluated the reliability and validity by Bag and Ekinci. The data was evaluated by Student t-test One-Way Analysis of Variance. The sample?s age range was found 24-29 (%57.5, n=207), 85.8% (n=309) of them was woman and 53.3% (n=192) was working in a state hospital.