Stomalı bireylerin deneyimlerinin incelenmesi
Investigations experiences of individuals with stoma
  1. Tez No: 344233
  2. Yazar: HATİCE DORUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu fenomolojik araştırmanın amacı, stomalı bireylerin deneyimlerinin incelenmesidir. Yöntem: Fenomolojik çalışma deseni kullanılarak yapılan araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi, Üroloji Poliklinikleri ve Yara ve Stomaterapi Ünitesinde yürütülmüştür. Amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen ve en az üç aydır stoması olan 19 stomalı birey çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler ?Yapılandırılmamış Görüşme Formu? kullanılarak, ?derinlemesine görüşme? yöntemi ile toplanmıştır. Görüşmelerin tamamı hastalardan yazılı ve sözlü izin alındıktan sonra ses kayıt cihazına kayıt edilerek yapılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Stomalı bireylerin stoma açıldıktan sonraki dönemdeki deneyimlerine ilişkin 3 ana tema saptanmıştır. İlk karşılaşma, güçlükler ve baş etme ana temalarıdır. İlk karşılaşma teması; şok, çaresiz hissetme ve utanma kategorilerinden oluşmaktadır. Güçlükler teması ise; günlük yaşam aktivitelerinde zorlanma, cinsel yaşamı sürdürmede güçlük, sosyal izolasyon ve ekonomik sıkıntı kategorilerinden oluşmaktadır. Başetme teması ise; stomayla yaşamı kabullenme/kabullenmeme, olumlu yönden bakma, kadercilik ve destek sistemleri (sosyal, profesyonel) kategorilerinden oluşmaktadır. Sonuç ve öneriler: Araştırma sonuçları stomalı bireylerin stoma açıldıktan sonra hayatlarında belirgin bir değişimin olduğu; duygusal, fiziksel, cinsel ve sosyal yönden yaşam tarzlarında değişiklikler olduğu saptanmıştır. Ayrıca sosyal ve profesyonel destek alan stomalı bireylerin stomaya uyum sürecindeki deneyimlerinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Bireyler sosyal ve profesyonel destek almış olsalar uyumlarının daha kolay olacağı yönde ifadelerde bulunmuşlardır. Bu doğrultuda stomalı bireylerin stomayla birlikte yaşama uyum sağlayabilmeleri için ameliyat öncesi dönemden itibaren profesyonel destek almaları, ameliyat sonrası dönemde sosyal destek için stomaya uyum sağlamış ve olumlu/olumsuz deneyimleri olan stomalı bireylerin bir araya geldiği destek gruplarında yer almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Objective of the study is to examine the experiences of individuals with stoma, in the period of time after opening stoma. Method: Descriptive study carried by using a phenomological design was conducted in the Surgery, Urology Policlinic and Wound and Stomateraphy Unit of Dokuz Eylül University. 19 individuals with stoma minimum 3 month selected via purposeful sampling method constituted the research sample. Data were collected with ?in-depth interview method? by using the ?unstructured interview form?. All interviews were recorded with tape recorder after written permissions were taken from the patients. Data were analyzed through the content analysis method. Findings: It was determined three themes in the study that effects of the stoma on the individuals. First meeting, difficulties and coping are main themes. The first meeting theme consists shock, shame and feeling desperate subthemes. Diffuculties theme consists four subthemes which are difficulty in activities of daily living, difficulty in maintaining sexual life, social isolation and economic challenge. Coping theme consists accepting the life with stoma, failing to accept the life with stoma, looking positively, fatalism and support systems (social, professional). Conclusion and recommendations: The results of the study showed that stoma make significant impact on the individuals and it was determined stoma cause emotional, physical, sexual, and social changes in their lifestyles. And also were seen differences in the experiences of the process of adaptation, who has taken social and professional support. In addition individuals expressed that they have received social and professional support it would be easier adaptation of stoma. In this regard it is recomendend that to adapt to life with stoma, they need to receive professional support from the pre-operative period and also in the post-operative period for the social support individuals who has positive/negative experiences with stoma can bring together in the support groups.