Kolorektal kanser tanısı olan bireylerin ve bakım verenlerinin ameliyat sonrası hastanedeki deneyimleri: Kalitatif bir çalışma
Experiences of newly stoma opened individuals and caregivers in the hospital: A qualitative study
  1. Tez No: 882431
  2. Yazar: EDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; yeni stoma açılan birey ve bakım verenlerinin ameliyat sonrası hastanedeki deneyimlerinin açıklaştırılmasıdır. Araştırma tanımlayıcı kalitatif tiptedir. Çalışma Türkiye'nin İzmir ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme ile seçilen stoma cerrahisi geçirerek genel cerrahi kliniğinde yatarak tedavi gören 10 stomalı birey ve 10 bakım veren oluşturmuştur. Derinlemesine görüşmeler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda dört tema ortaya çıkmıştır. Stoma ile tanışma temasının altında stomalı bireylerin ve bakım verenlerin, kaygı, belirsizlik, ölüm korkusu, çaresizlik ve üzüntü ile ilgili ifadeleri ve deneyimleri yer almaktadır. Stoma ile yaşam teması altında bireylerin ve bakım verenlerin stoma ile yeni bir yaşama başladıkları ve stomanın yaşamları üzerindeki etkisi yer almaktadır. Stomanın bireylerin ve bakım verenlerinin yaşamlarında“iş, aile ve sosyal hayat”,“ruh sağlığı”ve“fiziksel güçlükler”meydana getirdiği görülmüştür. Bireylerin ve bakım verenlerin çalışma hayatının kısıtlanacağını düşünmesi, aile içindeki rollerde değişim meydana geldiği, toplumdan uzaklaştıklarını düşünmeleri, beden imajında bozulma yaşadıkları, yorgunluk ve hareket kısıtlılığı çektikleri bulunmuştur. Bakım verenlerin bireye karşı ne tepki vereceğini bilmemesi nedeniyle iletişimlerinin olumsuz yönde etkilendiği bulunmuştur. Baş etme temasının altında bireylerin ve bakım verenlerin maneviyata yönelerek dua ettikleri, sevdikleri uğraşılarla ilgilendikleri, sosyal destek ve diğer stomalı bireylerin varlığının onlara güç verdiği, stomanın varlığının kabulü ile sürecin kolaylaştığı belirlenmiştir. Stomalı bireylerin ve bakım verenlerin hemen hepsinin bu süreçte aile ve akrabaları tarafından sosyal destek aldığı görülmüştür. Gereksinimler teması altında bireylerin ve bakım verenlerin ameliyat süreci hakkında bilgi gereksinimi yaşadıkları, sağlık çalışanlarından ve toplumdan anlayış bekledikleri, iş kayıpları ve ameliyat maaliyeti nedeniyle maddi gereksinimleri olduğu bulunmuştur. Ayrıca bazı bakım verenlerin uzun ve zor olan bakım sürecinde kendilerine zaman ayırma ihtiyaçları olduğu belirlenmiştir. Stoma ameliyatı sürecinde oluşan yeni normalde, hemşireler birey ve bakım verenleri duygusal yaşantılarını ifade etmeleri için cesaretlendirmeli, değişen rollerini, ilişkilerini, gereksinimlerini, beden imajındaki bozulmaları fark etmeli ve baş edebilmeleri için bütüncül bakımı esas olarak alarak psikososyal destek sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify the postoperative hospital experiences of individuals and their caregivers who have a new stoma. This descriptive qualitative study was conducted in Izmir, Turkey. The sample of the study consisted of 10 individuals with stoma and 10 caregivers who underwent stoma surgery and received inpatient treatment in the general surgery clinic, selected by purposive sampling. In- depth interviews were analysed by thematic analysis method. Four themes emerged as a result of research. Under the theme of meeting the stoma, there are expressions and experiences of individuals with stoma and their caregivers regarding anxiety, uncertainty, fear of death, helplessness and sadness. Under the theme of life with a stoma, individuals and caregivers start a new life with a stoma and the impact of the stoma on their lives. It has been observed that stoma causes“work, family and social life”,“mental health”and“physical difficulties”in the lives of individuals and their caregivers. It has been found that individuals and caregivers think that their working life will be limited, there is a change in roles within the family, they think that they are estranged from society, they experience deterioration in body image, and they suffer from fatigue and limitation of movement. It has been found that because caregivers do not know how to react to the individual, their communication is negatively affected. Under the theme of coping, it was determined that individuals and caregivers turned to spirituality and prayed, were interested in the activities they loved, social support and the presence of other individuals with stoma gave them strength, and the process became easier with the acceptance of the existence of the stoma. It has been observed that almost all individuals with stoma and their caregivers receive social support from their families and relatives during this process. Under the theme of needs, it was found that individuals and caregivers need information about the surgery process, expect understanding from healthcare professionals and society, and have financial needs due to job losses and surgery costs. It has also been determined that some caregivers need to spare time for themselves during the long and difficult care process. In the new normal that occurs during the stoma surgery process, nurses should encourage individuals and caregivers to express their emotional experiences, recognize their changing roles, relationships, needs, and deterioration in body image, and provide psychosocial support based on holistic care to cope.