İnsan serumunda laktik dehidrogenaz izoenzimlerinin spektrofotometrik ve elektroforetik belirlenmesi
- Tez No: 34424
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
V. Ö2ET Seram örneklerinde LDH ve LDH izoenzimlerinin kantitatif ölçümleri kolorimetrik ve kinetik yöntemle spektrofotometrede yapıldı, Miyokard enfarktüsü ile oları ilişki saptandı. Buna göre miyokard enfarktüsünde yalnız LDH enziminin ölçümü doğru sonuç vermeyebildiği için miyokard enfarktüsü ile ilgili diğer enzim ve izoenzimlerin ölçümünün yapılması gerekliliği vurgulandı. SDS içermeyen doğal poliakrilamid jel çubukları üzerinde LDH izoenzimlerinin gösterilmesine çalışıldı. Ama yalnız geniş iki bandın oluştuğu görüldü. Bu durum LDH izoenzimleri bantlarının birbirine çok yakın olması ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY SPECTROPHOTOMETRY AND ELECTROPHORETIC DETERMINATION OF LACTIC DEHYDROGENASE ISOENZYMES IN HUMAN SERUM Serum obtained from different individuals was used as exprimental material. Quantitative mesurements of LDH and LDH izoenzymes were performed spectrophotometrically with both colorimetric and kinetic methods. The necessity of determination of the other enzymes and izoenzymes related to myocardial infarction in addition to LDH izoenzymes was discussed. Electrophoretic separation of LDH izoenzymes on native rod gel systems was also performed. However two diffuse LDH bands appeared on the gels instead of five separate bands. This is probably due to the poor resolution of our gel system. 28