Sıçanlarda bazı tarım ilaçlarının serum total protein miktarına ve serum transaminaz aktivitelerine etkisi
The Effects of some pesticides on serum total protein level and transaminaz activities rats
  1. Tez No: 34425
  2. Yazar: LEYLA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V. ÖZET Sıçanlarda Bav, Torun İlaçlarının Serum Total Protein Miktarına ve Serum Transaminaz Aktivitelerine Etkileri Bu çalışmada, yabani otlarla mücadelede kullanılan propanil ve mantarlarla mücade lede kullanılan Quintozene'nin (PCNB) âişi sıçanlarda serum AST, ALT aktiviteleri ve serum total protein düzeyleri üzerine toksik etkisi incelendi. Ayrıca, kuvvetli bir antioksidan olan E vitamininin sıçanlarda propanil ve Quitozene'nin oluşturabileceği toksik etkiye karşı koruyucu bir etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Denemelerde 150-250 gram ağırlığında 58 adet Wistar albino türü dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 8 gruba ayrıldı. 1. gruba (kontrol, n=5) 2 mi mısırözü yağı, 2. gruba (n=9) 2 nü mısırözü yağında çözülmüş 200 mg/kg propanil, 3. gruba (n=9) ise yine 2 mi mısırözü yağında çözülmüş 400 mg/kg Quintozene subkutan olarak verildi. 4. gruba (n=7) 2 mi mısırözü yağında çözülmüş 100 mg/kg propanil + 200 mg/kg Quintozene, 5. gruba ise (n=5) 2 mi mısrözü yağında çözülmüş 300 mg E vitamini enjekte edildi. 6. (n=8), 7. (n=8) ve 8. (n=7) grupkrdaki hayvanlara sırasıyla 2., 3., 4. gruptaki hayvanlara verilen maddelere ilaveten enjeksiyonlardan 1 saat sonra 300'er mg E vitamini subkutan olarak enjekte edildi. Bir gece aç bırakılan hayvanlar eter anestezisi altında kesilerek kanları alındı. Serumda AST ve ALT tayinleri Frankel-Reitman metoduna göre. total protein miktarı ise Lowry metoduna göre spektrofotometrik olarak tayin edildi. Deney ve kontrol grupları arasındaki farklılıkların değerlendirilmesinde t testi kullanıldı. Elde edilen sonuçlardan, sıçanlara uyguladığımız propanil ve Quintozene adlı tarım ilaçlarının tatbik ettiğimiz dozlarda akut toksite oluşturmadığı ve E vitamininin koruyucu bir özellik gösterip göstermediği gözlenemedi..79-
Özet (Çeviri)
V, SUMMARY The Effects of Some Pesticides on Serum Total Protein Level and Tramammaz Activates m Rats Propanil and Quintozene are used respectively against weeds and fungi. In this study their effects on serum AST and ALT activities and serum total protein level were studied. Further investigated was whether vitamin E; a strong antioxidant had any protective effect against them. For this purpose, 58 female Wistar Albino rate weighing between 150 and 250 gram were divided into 8 groups. The first group (5 rats) into which 2 ml com oil was injected subcutaneousty was defined as the control group. Nine rats were each given 2 ml of 200 mg/kg propaniL another 9 rats given 2 ml of 400 mg/kg Quintozene, 7 rats given 2 ml of 100 mg/kg propaııil plus 200 mg/kg Quintozene, 5 rate given 2 ml of 300 mg vitamin E. These were defined as groups no 2, 3, 4 and 5 respectively. The rats in group no 6 (8 rats), no 7 (8 rats) and no 8 (7 rats) were each given the same as those in groups 2, 3 and 4 respectively but were also each given 300 mg vitamin E one hour after first injection. All doses given were dissolved in com oil. The blood samples were taken from rats after overnight fasting and 24 hours after the first injection, under ether anesthesia. Serum AST and ALT activities were determined spectrophotometrically by the method of Frankel-Reitman and serum total protein level by that of Lowry. The differences between groups were evaluated using unpaired T tests using the NCSS statistical computer package. Propanil and Quintozene were not found to induce any acute toxic effects. The suggested protective effect of vitamin E was not therefore able to be observed. -80-