Azoospermi nedeniyle TESE (Testiküler sperm ekstraksiyonu) yapılmış normal karyotipli erkek hastalarda hormon profili ve testosteron/östradiol oranının testis biyopsi patolojisi ile ilişkisinin araştırılması
The effect of hormone profile and testosterone/estradiol ratio on testicular biopsy pathology of normal karyotype patients undergoing TESE (Testicular sperm extraction) due to azoospermia
- Tez No: 344260
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Fizyoloji, Üroloji, Family Planning, Physiology, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Evli çiftlerin, herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan, en az 1 yıl düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen, hamilelik sağlayamaması, ?İNFERTİLİTE? olarak tanımlanır. Toplumdaki çiftlerin yaklaşık %15-20?sini etkileyen bu önemli sağlık sorununda, erkek infertilitesi %50 oranında rol almaktadır (1,2). Biz bu çalışmamızda kliniğimizde 2009 Ocak-2013 Şubat tarihleri arasında TESE işlemi uygulanmış normal karyotipli 468 hastamızın verilerini inceleyerek, bu hastaların TESE patoloji sonucu ile hormon profililini karşılaştırdık. Hastalar FSH, LH, T.Testosteron ve Testosteron/Östradiol değerleri normal ve yüksek/düşük olmak üzere iki gruba ayrıldılar. FSH değeri normal (1,5-12,4 mIU/ml) değerin üzerinde olan olgularda normal spermatogenez % 6.3, LH değeri (1,7-8,6 mIU/ml), yüksek olan olgularda normal spermatogenez %18.8, T.Test/Öst (> 0.10) düşük olan olgularda % 21.9 olarak görüldü. Fakat total testosteron değerinin normal (2,8-8 ng/ml), düşük veya yüksek olmasının TESE patoloji sonucu ile hiçbir şekilde ilişkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Infertility is the absence of pregnancy in married couples which have regular coitus for 1 year without birth-control methods. Infertility is an important health problem which effects 15-20% of the couples and male infertility accounts for %50 of this ratio. In this study, we examined the data of 468 patients with normal karyotypes undergoing TESE and compared the pathology results with hormone profiles.