Yetişkinlerde karaciğer nakli sırasında kan ve kan ürünleri transfüzyonunu etkileyen faktörler: Retrospektif çalışma
Factors affecting of transfusion blood and blood products during liver transplantation in adults: A retrospective study
- Tez No: 344271
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ULUKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son Dönem Karaciğer Yetmezliği (SDKY) nedeni ile karaciğer nakli (KN) planlanan hastalarda, cerrahi ve anestezi tekniklerindeki gelişmelerle kan ve kan ürünleri transfüzyonu gereksinimi oldukça azalmış görünmektedir. Bu nedenle, çalışmamızda hastanemizde Nisan 2004-Nisan 2009 tarihleri arasında karaciğer transplantasyonu yapılan 18-65 yaş aralığında 417 hastanın ERT, TDP ve TRO gereksinimleri ve bunu etkileyen değişkenler retrospektif olarak araştırıldı. Hastalarla ilgili demografik, preoperatif ve intraoperatif 91 değişken değerlendirildi.Çalışmaya dahil edilen 417 hastanın 48 (%11,5)'inde operasyon süresince ERT, 221 (% 53)'inde TDP, 181 (%43)'inde TRO verilmeksizin karaciğer naklinin gerçekleştiği, kalanlarda ortalama 4,35 Ü ERT, 2,65 Ü TDP ve 0,75 Ü TRO gereksinimi olduğu belirlendi. Yaş, boy, cinsiyet, hastalık tanısı, donör yaşı, preoperatif SGOT, operasyon başlangıcındaki OAB, operasyon dönemlerindeki KAH, PKKB, Ca ve K düzeyleri ve toplam kristaloid tüketimi hiçbir kan ürünü tüketimi ile ilişkili bulunmamıştır. Aynı anda üç kan ürünü gereksinimini de anlamlı etkileyen değişkenler preoperatif Hb, PZ, INR, APTZ, CTP ve MELD skorları, intraoperatif diseksiyon dönemi PZ, APTZ, BE-B, fibrinojen düzeyi, üç dönemde Htc ve trombosit düzeyleri, kolloid ve Ca replasman miktarlarıdır. Diğerlerinin kan ürünleri tüketimi ile etkileşimi bazı dönemlerde sınırlı kalabilmektedir.Bu veriler, kan gereksinimi olacak hastaları tahmin etmede yararlı olabilir. Ancak, daha ileri yorumların yapılabilmesi, farklı klinik durumların kan ürünleri ile etkileşiminin aydınlatılabilmesi için çok değişkenli analizlerle daha fazla hasta sayısının değerlendirilmesi gerekmektedir. O zaman bazı hastaların kan ürünlerine olan gereksinimi tam olarak önceden tahmin edilebilir olacaktır.
Özet (Çeviri)
liver transplantation (KN) due to End Stage Liver Failure (SDKY) in patients undergoing, surgery and advances in anesthetic techniques seem rather decreased transfusion requirement of blood and blood products. Therefore, between April 2004 and April 2009, of 417 patients between the ages of 18-65 to the ERT, CIP and TRO requirements, and the influencing variables were investigated retrospectively at the our study. Relating to patients demographic variable, preoperative variable, intraoperative variable were evaluated 91 value.Of 417 patients included in the study 48 (11.5%) patients during the operation without ERT, 221 (53%) patients without TDP, 181 (43%) cases of liver transplantation occurred without TRO. .35 IU per remainder ERT, 2, TRO determined that the need for TDP and 0.75 Ü 65 Ü. Age, height, sex, disease diagnosis, donor age, preoperative SGOT, at the beginning of the operation, MAP, HR periods of operation, PKKB, Ca and K levels, and total crystalloid consumption was not associated with the consumption of any blood product. At the same time the need for blood products in the three significant variables affecting the preoperative Hb, PT, INR, APTT, CTP and MELD scores, intraoperative dissection period, PT, APTT, BE-B, fibrinogen levels, Hct, and platelet levels in three periods, colloid and Ca replacement. The others interaction with of consumption of blood products, might be limited in some quarters.These data may be useful in predicting patients will need blood. However, further interpretations in different clinical situations multivariate analyzes to clarify the interaction of blood products, and the number of patients should be evaluated further. At that time the need for blood products, some patients will be fully predictable.