Öğretmen adaylarının olasılık konusuna ilişkin kavramsal ve işlemsel bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of prospective teachers' conceptual and procedural knowledge levels in probability
  1. Tez No: 344309
  2. Yazar: AYLA ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının olasılık konusundaki kavramsal ve işlemsel bilgi düzeylerini incelemektir. Bu araştırmada nitel ve nicel araştırmanın bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, nicel yönüyle tarama türünde iken araştırmanın nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Türkiye?nin batısındaki bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri ?Kavramsal Bilgi Testi? (KBT) ve ?İşlemsel Bilgi Testi (İBT)? ile 100 öğretmen adayından toplanmış ve araştırmacı tarafından oluşturulan dereceli puanlama anahtarı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme ile 20 öğretmen adayından toplanmış ve içerik analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda adayların olasılık konusuna ilişkin kavramsal ve işlemsel bilgilerinin genel olarak orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kavramsal bilgi bağlamında adayların temel olasılık kavramlarını birbirleri ile karıştırdıkları, permütasyon ve kombinasyon kavramları ile olay ve olasılık türlerini açıklama ve günlük yaşamla ilişkilendirme konusunda yetersiz oldukları; işlemsel bilgi bağlamında ise çeşitli türden olaylar ile geometriye dayalı olasılık hesabı yapmada yetersiz oldukları tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, olasılık konusunda kavram ve işlem bilgisinin etkin bir şekilde kazandırılmasına yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate prospective teachers? conceptual and procedural knowledge levels in probability. A mixed method, which involves quantitative and qualitative approaches, was used in this study. Therefore a survey model and a semi ? structured interview model were both used in this study. The study group consisted of junior and senior level prospective teachers enrolled to department of elementary mathematics education at a government university located in western Turkey. The quantitative data were collected by ?Conceptual Knowledge Test? (CKT) and ?Procedural Knowledge Test? (PKT) and were analyzed by the aid of a rubric developed by the researcher. The qualitative data were collected by semi?structured interview form and analyzed through content analysis. The working group for quantitative data was of 100 prospective teachers and for qualitative data was of 20 prospective teachers. The findings revealed that the prospective teachers? conceptual and procedural knowledge levels in probability were moderate and the subject matter knowledge of these prospective teachers was generally lacking in conceptual depth and they had inadequate acquisition about probability concepts. According to the findings, prospective teachers confused the basic concepts of probability and they were also inadequate to give real life examples of permutation, combination, types of events and types of probability. Besides, prospective teachers were inadequate in calculations for types of events and geometrical probability. In accordance with the findings of the study, some suggestions were made for developing conceptual and procedural knowledge of probability effectively at undergraduate level.