Seyfettin Başcıllar'ın hayatı, sanatı ve şairliği
Seyfettin Başcıllar's life, art and showmanship
- Tez No: 344326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Seyfettin Başcıllar Kilis'te yaşamış ve yetişmiş önemli bir sanatçıdır. Başcıllar, bir dönem II. Yeni hareketine uygun şiir örnekleri verir; ancak daha sonra kendi çizgisini bularak farklı bir algıya yönelir. Başcıllar'ın şiirinin temel algısını oluşturan bu yöneliş fayda ve açıklık olarak açıklanabilir. Bireyselden hareketle toplumsala ve evrensele ulaşmayı arzulayan Başcıllar?ın sanata dair çalışmalarında yer verdiği bilgiler de bu iki temel üzerinedir. Bu çalışma bünyesinde Başcıllar?ın poetikası, temaları ve şiir özellikleri açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Seyfettin Başcıllar is an important artist who grew up and lived in Kilis. In a period Başcıllar gives some appropriate poem samples of Second Modern Movement; however, he headed for a different perception by finding his own style. This orientation which constitutes Başcıllar's basic perception can be explained as benefit and clarity. The information in his works desiring to reach social and universal by starting with individual is based on these two principles. In this study, ıt will be tried to be explained Başcıllar?s poetics, themes and features of poetry.