Ömer Seyfettin'in hikayeleri ve hikayeciliği
Ömer Seyfettin's stories and authorship
  1. Tez No: 96135
  2. Yazar: TUNCAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
II ÖZET Geleneksel inceleme metotlarına göre birçok kez ele alınan Ömer Seyfettin ve eserleri üzerinde yaptığımız bu çalışma; hikâye türüne yönelik yeni uygulamaların, Ömer Seyfettin'in eserlerine kısmen de olsa uyarlanışını/uygulanışını amaçlamaktadır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Türk hikâyesinin Ömer Seyfettin'e gelinceye kadar olan çizgisine kısa bir bakış ile yazarın“hayatı”ve“eserleri”verilmiştir. İkinci bölümde ise, iki ana başlık tespit edilmiş ve bu başlıklar yine alt başlıklarla geliştirilmiştir. Şöyle ki,“Ömer Seyfettin'in Hikâyelerinin Konulan ve Kaynaklan”üst başlığını a-Mizahî/Sosyal Hiciv İçerikli Hikâyeler b-Eski/Yeni Meselesini Ele Alan Hikâyeler c- Yabancılar/Yabancılaşma İçerikli Hikâyeler d-Kadın/ Aşk/ Aile Konulu Hikâyeler e- Tarihî Hikâyeler alt başlıklanyla açıklamaya çalıştık.“Ömer Seyfettin'in Hikâyelerini Ören Teknik Özellikler”üst başlığı altında da: a-Anlatıcı b-Bakış Açısı c-Olay Örgüsü d-Dil ve Üslûp e-Şahıslar Kadrosu f-Mekân g-Zaman şeklinde alt başlıklarla çalışmamızın omurgasını oluşturduk. Çalışmamızı,“Sonuç”ve“Kaynakça”bölümleri ile de tamamladık.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Our aim is to apply partially new techniques of the stories an Ömer Seyfettin and his works even though they were examined manuy times by the traditional criticism methods. Our studying consist of two main chapters. In the first chapter we gave a small glanceonto the Turkish stories up to his life and his works. In the secon chapter we've two main titles. And these titles are enlarged with these subtitles: a- Humorous/stories about social satire matters b- Stories which examine the old/new events c- Foreigner/stories about become strangers to each other d- Stories about women/lovel/family e- Historical stories By the help of these subtitles we tried to explain Ömer Seyfettin' s tehemes and sources. We formed our backbone of the studying by enlarning the title of“The Technical Characteristics of Ömer Seyfettin' s Stories”with these subtitles: a- Narrator b- Point of view c- Knitted work of the phenomenon d- Language and style e- Personal permanent staff f- Place g- Time And with the“Conclusion”and“Bibliography”parts we finished our studying. %£. fÛKSOCÖ?RETIM KURl'U mkOmakhsvon mehkej»