Sağlık hizmetleri yönetiminde sağlık bilgi sistemleri ve kullanım modülleri
Health services management health information systems and modules
- Tez No: 344355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz bilgi dünyasında yapılan faaliyetlerin kayıt altına alınması onların niteliğini ve yönetimini kolaylaştırmakta ve sıfır hataya yakın bir iş ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Sağlık sektöründeki hizmetlerin yönetilmesinde bilgi sistemleri sayesinde, faaliyetlerin niteliği, yönetimine sağladığı yararlar tartışılamaz bir olgu halini almıştır. Sağlık bilgi sistemleri ile sağlık hizmetlerinin sunumundaki zorluk ve karmaşalık ortadan kaldırılmış, sektöre kalite getirilmiştir. Yöneticilerin karar destek sistemleri sayesinde, kısa bir zamanda, doğru karar vermeleri sağlanmıştır. Toplumun gelişmişlik seviyesinin göstergelerinden olan sağlık hizmetlerinin sunulması, sağlık bilgi sistemleri ile bilgiye ulaşma, verilerin değerlendirilmesi ve sistemin aksayan yönlerinin zamanında ortaya çıkarılması bakımından önemlidir. Bilgi sistemlerinin olmadığı zamanlarda kullanılan verilerdeki tutarsızlık ve yanlışlıklar, sağlık hizmetlerinin göstergelerini yansıtmadığı gibi, alınan kararların tartışılmasına da neden olmuştur. Sağlık bilgi sistemleri verilerin güvenilirliğini sağlanmış ve sektördeki planlama ve yönetim başarılarına katkı sağlamış ve geliştirilmesinde önemli rol almıştır.
Özet (Çeviri)
In today's information world, the nature of the activities to be recorded, and their close business administration easier and give an indication of zero defects. Thanks to the management of information systems services in the health sector, the nature of the activities, case management has become an indisputable benefits. and confusion difficulty in the delivery of health services and health information systems have been abolished, the industry has been quality. Managers with decision support systems, in a short time, provided the right to decide. Indicators of the level of development of society, the delivery of health services and health information systems and access to information, data evaluation, and the shortcomings of the system is important in terms of revealing aspects of the time. Inconsistencies and inaccuracies in the data used when there is information systems, health services, such as indicators, reflect, has led to a discussion of the decisions taken. The reliability of the data provided and the health information systems have contributed to the success of planning and management, and the development of the sector has an important role.