Sağlık çalışanlarında duygusal zeka ve tükenmişlik ilişkisi
Relationship between emotional intelligence and burnout healt care workers
  1. Tez No: 344359
  2. Yazar: SEDEN AK SÜTLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarında duygusal zeka ve tükenmişlik ilişkisini incelemektir. Araştırmada özel bir hastanede çalışan hekim, hemşire, sağlık memuru, ebe, acil tıp teknisyeni olmak üzere 206 çalışanın duygusal zeka ve tükenmişlik düzeyi incelenmiştir. Sağlık sektöründe hasta ile doğru iletişimin sağlanması oldukça önemlidir ve bu durum sağlık çalışanlarında duygusal zekanın etkinliğini ortaya koymaktadır ve buna ek olarak çalışma şartları da tükenmişlik ile karşılaşma durumlarıyla ilgili bilgi vermektedir. Araştırmada Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Schutte Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; cronbach alpha, frekans, pearson momentler korelasyon analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi, lds post hoc testi?nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarında duygusal zeka ve tükenmişlik ilişkisinin, meslek gruplarına göre, demografik değişkenlere göre ve çalışma yıllarına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between burnout and emotional intelligence in health care workers. Study at private hospital doctors, nurses, health officers, midwives, emergency medical technician and burnuot, including emotional intelligence level of 206 employees werw examined. Providing accurate communication with the patient in the health sector is very important in this case demonstrates the effectiveness of emotional intelligence to healthcare workers, working conditions, and in addition provide information about their encounter with the bornout. Research Maslach Burnout Inventory and Schutte Emotional Intelligence Scale.In analyzing the data, cronbach?s alpha, frequency, pearson correlation analysis, t-test, one-way anova, post hoc lds test was used. The relationship between emotional intelligence and burnout in health care workwers as a result of the research, professional groups, and according to demographic variables were found to vary according to years of employment.