Mobbing: Taraflar, belirtileri ve boyutları
Mobbing: Parties, evidince and dimensions
- Tez No: 344369
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mobbing, (psikolojik yıldırma), çalışanı iş yaşamından dışlamak amacıyla zorlama, yok sayma, rahatsız etme, taciz etme ve kötü davranışlarda bulunma gibi kasıtlı olarak uygulanan; bazen tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıklara yol açan, bireyde kalıcı fiziki ve psikolojik etkiler bırakan bir süreçtir. Duygusal saldırı olarak da nitelendirilebilen mobbing, saldırıya hedef olan kişiüzerinde psikolojik bir baskı yaratarak, onun çalışan kimliğini düzenli, sürekli ve ısrarcısaldırılarla ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Mobbing; itibarsızlaştırma, yıldırma, bastırma, soyut şiddet, sindirme gibi anlam taşıyan her türlü davranışı, sözü, eylemi, hareketi ve yazıyı ifade eder. İş hayatının aktif çalışanlarını, pasif çalışanlara dönüştürmeyi, onları yok etmeyi amaçlayan genellikle soyut fakat bazen somut bir saldırıbiçimidir. Kamuda mobbing kendini; çalışanların işyerlerinde çalışmalarının görmezden gelindiği, başarılarda kendilerine pay verilmediği, başarısızlıklarının abartıldığı, bilgi ve becerilerini gösterme olanaklarınınkısıtlanması şeklinde kendini göstermektedir.Çalışanların duygusal açıdan yaralandığı ve güç gösterilerinin yoğunolarak yaşandığı bu işletmelerde özellikle yönetimin de duyarsız olduğu durumlarda,sorunlar sistematik hale gelebilmekte ve mobbinge dönüşebilmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde son 25 yıldan bu yanapek çok araştırmaya konu olan mobbing için ülkemizdeki çalışmalar son yıllarda artmaktadır. Bireyeve topluma her bakımdan zararı olanyıldırmanın varlığının araştırılması, kaynağının tespiti ve engellenmesine ilişkinçalışmalara fayda sağlayacaktır. Bu çalışmayla, mobbing tanıtılmakta ve mobbingin tarafları, nedenleri, belirtileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobbing(psychological intimidation), forcingemployeesto excludebusiness life, ignoring, stalking, harassment and badbehaviordeliberatelyappliedlike money, and sometimes that leads toincurableillnesses, is a process ofindividualleavespermanentphysicaland psychologicaleffects. Mobbingattackwhich is calledas theemotional, the psychologicalpressureon peoplewhoattack the target, creating the identity ofhis runningregular, continuous,andaimsto eliminate thepersistentattacks. Mobbing, discredit, intimidation, repression,violence inthe abstract, any kind ofmeaningfulbehavior, such as intimidation, word,action, movement, andrefers tothe text. Activeemployeesof the business life, to transformpassiveemployees, aiming todestroy themis oftenabstract, but sometimesthe concreteform ofan attack.Mobbingin the public sectoritself, is simply ignoredthe workof employeesin workplaces, sharesuccesses,givento them, exaggeratedfailures, presents itselfin the form ofrestriction ofopportunitiesto showtheir skills and knowledge. Characterized by intenseemotionallywoundedand powerperformancesof employeesin these enterprisesis insensitive totheparticularmanagementsituations, problemsmay becomesystematic, and can be converted intomobbing. Sincelast 25 yearsin manyEuropean Union countries,which are subject toresearchstudiesin our countryin recent years,increasingtomobbing. Investigating the presence ofmobbingin harm toindividuals and to societyin all respects, the sourceforthe detection andprevention ofworkwill benefit. In this study, mobbingmobbingpartiesare introduced andthe causes, symptomsemphasized.