Sivil toplum kuruluşlarında mali şeffaflık
Financial transparency in non-governmental organizations
- Tez No: 344368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sivil Toplum Kuruluşları?nın sayılarının artması, giderek büyümesi ve finansal açıdan güçlenmeleri neticesinde, bu kuruluşların toplum içindeki önemleri de giderek artmış ve bu durum da Sivil Toplum Kuruluşları?nda gerek faaliyetler açısından gerekse de mali açıdan şeffaflığa yönelik bir talep ortaya çıkarmıştır. Gerçekleştirdikleri faaliyetleri finanse etmek için paydaşları vasıtasıyla gelir elde etmesi gereken Sivil Toplum Kuruluşları bugün yoğun bir rekabet içerisindedir. Bu kurumların paydaşları da aynı zamanda, içerisinde yer alacakları ve/veya maddi açıdan destek olacakları bu kurumlar hakkında tam, doğru, zamanlı ve güvenilir bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırma da, mali şeffaflık ve Sivil Toplum Kuruluşu kavramlarını detaylıca inceleyerek, Türkiye?deki 73 Sivil Toplum Kuruluşu?nda mali şeffaflığın sağlanıp sağlanmadığı konusunda, belirli şeffaflık göstergeleri doğrultusunda bir incelemeyi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of non-governmental organizations, growing of these organizations day by day and empowering in terms of finance has resulted in increasing importance of these organizations in society. Therefore, there has arised the demand of transparency in non-governmental organization in terms of both activities and finance. Non-governmental organizations that desire to collect money from their stakeholders in order to finance their organized activities are in a huge and intense competition today. Also the stakeholders that want to financially contribute to these organizations need to get complete, accurate, timely and reliable information about these organizations. This research has analyzed the concepts of financial transparency and non-governmental organizations in details and investigated 73 non-governmental organizations in Turkey in terms of whether or not financial transparency?s being provided through determined transparency indicators.