Çağdaş yönetim teorileri altı sigma, kriz yönetimi, mavi okyanus ve kaos teorisinin işletme performansları üzerine etkileri, Türkiye'den bir ampirik çalışma
Efects of the modern management theories six sigma, crisis management, blue ocean and choas theory on business performance, an ampirical study in Turkey
- Tez No: 344374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışmamızda Altı Sigma, Mavi Okyanus, Kriz Yönetimi ve Kaos Teorilerinin işletme performansları üzerine etkileri olup olmadığı var ise bu etkilerin ne yönde olduğunu belirlemeye çalışarak Türkiye?den yaptığımız bu çalışma ile işletme yönetimi bilim dalında çalışan araştırmacılara ve işletme yöneticilerine faydalı olacak verilere ulaşmaya çalıştık. Araştırmamızda hipotezlerimizi bağımsız değişken olan teorilerimizin işletme finansal ve büyüme performanslarına olumlu yönde etkileri olduğu varsayımı üzerine kurduk. Bunu belirlemek için örneklemimi oluşturup geçerli bir örneklem üzerinde veri toplama işleme gerçekleştirdikten sonra analizlerimizi yaptık ve araştırma sonuçlarımıza ulaştık. Çeşitli analizlerimizi tekrarladıktan sonra hepsi güncel olan teorilerimizin işletme performansları üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat gelişmekte olan bir ekonomi olan ülkemizdeki ekonomik atmosferin gelişmiş ekonomilere oranla daha belirsiz olması nedeniyle kaos teoreminin ülkemizdeki işletmelerde daha olumlu sonuçlar alınmasını sağladığı sonucuna araştırmamızda ortaya konmuştur. Örneklemimiz içine Türkiye genelinde toplanan veriler dahil edilmiş olsa da ağırlıklı olarak İstanbul ve Kocaeli illerinde toplanan verilerin kullanılması araştırmamızın kısıtlarından biridir. Daha çok firma ve daha geniş bir ölçekle yapılacak araştırmalarda daha tutarlı sonuçlara ulaşılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we researched Six Sigma, Blue Ocean, Crisis Management and Chaos Theories effects on business performance in Turkey. We have made a survey of 227 companies. We then analyzed the results of survey. We found that all of the positive effects of our variables. However, in a developing country such as Turkey, chaos theory came to the fore. We think that the economic uncertainty caused by. We have done research in turkey, but generally from Istanbul and Kocaeli.We think more consistent results can be achieved with a large sample.