İşletmelerde inovasyon yönetimi ve İstanbul ilinde sektörler arası ampirik bir çalışma
Innovation management at firms and a cross-sectoral empirical study in Istanbul city
- Tez No: 344378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hızlı değişen ve gelişen Dünya'da, firmaların sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri için vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkan yenilik (inovasyon) kavramına verilen önem artmaya ve şirket yöneticilerinin gündemlerini daha fazla ilgilendirir hale gelmeye başlamıştır. İnovasyon kavramı bir bütün olarak ele alınması gereken ve üzerinde pek çok fikirlerin öne sürüldüğü ve yorumların yapıldığı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, işletmeler açısından yeniliğin önemini vurgulayarak, yeniliği yönetim olarak ele almaktır. Çalışmanın temel yapısını oluşturan birinci bölümde önce inovasyon kavramı, tarihçesi, önemi, özellikleri, türleri, süreçleri incelenmiş; sonra yenilik yapma nedenleri ve yeniliğin önündeki engellerin neler olduğu ele alınmıştır. İkinci bölümde; stratejik planlama incelenmiştir. Üçüncü bölümde modern yaklaşımlar ele alınmış, dördüncü bölümde ise finansal yönetim incelenmiştir. Yapılan çalışma ile İstanbul ilinde belirlenen örneklem ölçeğinde incelenen şirketlerin inovasyon ve yönetim uygulamalarını gerçekleştirmeye yönelik ilgilerinin olduğu, araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler sayesinde SPSS 17 yazılım paketi kullanılarak güvenilirlikleri ve geçerlilikleri, korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuç olarak, yeniliğin bu derece gerekli ve önemli olduğu bir zamanda işletmelerin bu süreçte başarılı sonuçlar elde edebilmeleri için; yeniliğin ve yönetim yaklaşımlarını benimseyip uygulamaları zaruri hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Fast-changing and evolving world, for firms to obtain sustainable competitive advantage, which appears as an indispensable element of innovation and the increase in the importance given to the concept of the agendas of corporate executives started to become more and more concern. On the concept of innovation as a whole must be considered and done so many ideas and interpretations argued emerges as a key element. The main purpose of this study, highlighting the importance of innovation in terms of businesses, innovation management is considered. The first part of the study before forming the basic structure of the concept of innovation, its history, importance, characteristics, types, processes examined, then what are the barriers to innovation and innovation is discussed reasons. The second chapter examined the strategic planning. Modern approaches are discussed in the third section, the financial management are analyzed in the fourth section. In Istanbul, the scale of the sample examined in the study of innovation and management practices of companies that interest for the realization of the research hypotheses are established in accordance with the purpose of using SPSS 17 software package reliability and validity, correlation and regression analyzes were tested. As a result, the degree of innovation at a time when businesses are important and necessary to be able to achieve successful results in the process, it has become necessary to adopt and implement innovation and management approaches.