Marka gelişimi ve Türk hazır giyim sektöründe markalaşan Türk firmaları
Brand development and Turkish companies branding in Turkish ready wear sector
- Tez No: 344379
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Güçlü bir marka firmaya sağladığı avantajlar nedeniyle önemli bir değeri ifade ederken; tüketici, üretici ve ülke ekonomisi açısından yararı büyük bir unsur olarak değerlendirilebilir. Firmalar açısından markanın sahip olduğu değer, hedef kitleye ürünü tanıtmasında ve dolayısıyla kalite algısı ile marka sadakatinin kazandırılmasında büyük önem arz etmektedir. Marka yaratma süreci oldukça özveri isteyen, masraflı ve uzun bir süreç olmasına rağmen firmalar ancak güçlü marka yarattıkları takdirde gelecekte ayakta kalabileceklerdir. Hazır giyim sektörü hızlı bir şekilde gelişen ve trendleri sürekli değişen bir sektördür. Bu açıdan bakıldığında markalaşamayan firmalar sektörde uzun soluklu olamamaktadırlar. Ülkemizde markalaşmanın oldukça geç başlamasından dolayı Türk firmaları rekabete oldukça geriden başlamışlar, ancak buna rağmen önemli gelişmeler de göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
A strong brand states an important value because of advantages to its company, and also is a factor with a very big use in consumer, producer and national economy. Value of the brand for the company have a very big importance in introducing the product to target audience and accordingly perception of quality with loyalty to the brand. Companies can only stay in the future as long as they develop a strong brand although developing a brand is a long era which is expensive and devoted. Ready wear sector develops very fast and has variable trends. Therefore companies which does not develop a brand, can not stay in the sector long-term. Turkish companies started to competition quite late because brand development does not have a long past in our country but even though companies gain important advancement.