Çalışanlarda stres ve motivasyon: Nazilli Devlet Hastanesi hemşireleri örneği
Employee stress and motivation: A sample of nurses in Nazilli State Hospital
  1. Tez No: 344380
  2. Yazar: KÜBRA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma çalışanların stres ve motivasyon düzeylerini araştırarak, özellikle Aydın-Nazilli Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin bu konuda durumlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Stres ve Motivasyon insan hayatını olumlu veya olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Bu bakımdan ele alındığında çalışan birer insan olarak hemşirelerin bu çalışma ortamlarındaki bulundukları stres düzeyi ve bu durumun motivasyonlarına etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Yoğun bir çalışma gerektiren hemşirelik mesleğinde hemşirelerin yaptıkları işten kaynaklanan stres durumları oldukça fazladır. Yapılan işin özellikleri önemli olmaksızın kuruluşlar, çalışanlarının yaptığı işi severek yapmasını isterler. Fakat bu istek, çalışan bireyin çeşitli problemlerle karşılaşmasının önüne geçemez. İşte kurum veya kuruluşlar bu sorunları aşmada motivasyon yöntemini ön plana çıkarmak durumundadırlar. Stresi ortadan kaldırabilecek çözüm yolları hem kişinin, hem de işletmenin çabalarıyla ortadan kaldırılmaya çalışılırken, aynı zamanda motive edici unsurlara da gerekli önem verilmelidir. Çalışmamızda, 140 hemşire üzerinde inceleme yapılmış ve hemşirelerin hastane ortamında maruz kaldıkları stresörler ortaya konulmuş, yine kurumda gerek genel sağlık politikası gereği ve özelde de incelenen kurumun politikaları açısından motive edici faktörlerin olup olmadığı veya ne derece etkili olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to address the status of nurses, especially working in Aydın-Nazilli State Hospital by investigating the levels of employee stress and motivation. Stress and motivation are the factors affecting people's lives positively or negatively. In this regard, the level of stress which nurses face in working conditions and its effects on their motivation are closely investigated. As a profession which requires an intensive care and work, the nursing causes a lot of stressful situations to happen. Organizations, irrespective of the type of work, want their employees to do their jobs willingly. However, this situation does not help the employees to avoid various problems. Institutions or organizations are required to highlight the method of motivation to overcome such problems. While solutions to eliminate stress are given with the efforts of an employee and the management, the motivating factors should be given enough importance as well. Our survey has been conducted on 140 nurses, and nurses exposed to stressors in a hospital environment are introduced. Also, in terms of both a matter of overall health policy of the institution and the institutional policies applied in private hospitals, this also tries to determine whether or not those factors are motivating and to what extent.